صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما از پلان آغاز خروج عساکرش از افغانستان پرده بر می دارد

اوباما از پلان آغاز خروج عساکرش از افغانستان پرده بر می دارد

عملی ساختن وعده ای که رییس جمهور امریکا در آغاز کارش از آن سخن گفته بود، در سخنرانی امشب وی روشن خواهد شد. یعنی آغاز خروج عساکر این کشور در جریان امسال.
منابع در کانگرس و برخی مقامات امریکایی می گویند: بارک اوباما همچنان می خواهد تا تمامی سی هزار عسکری که در برنامه افزایش قوا، هجده ماه پیش به افغانستان فرستاده شدند، تا پایان سال 2012 میلادی این کشور را ترک کنند.
براساس گزارش ها، رییس جمهور اوباما تصمیم نهایی خود را سه شنبه شب گرفته تا چی تعداد از عساکر در نخست از افغانستان خارج شوند.

این سخنرانی اوباما به دنبال درخواست های کانگرس امریکا صورت می گیرد تا بازی افغانستان را پایان دهد. اما گفته می شود که سطح کاهش نیرو های نظامی در جریان امسال، نمی تواند رضایت قابل توجه اعضای کانگرس را به خود جلب کند.
بارک اوباما یک هفته پس از دریافت چندین راه و انتخاب که توسط جنرال دیوید پیترویس قوماندان عمومی نیرو های بین المللی ارایه شده بود، تصمیمش را گرفته است. اوباما همچنان در باره آغاز پلان خروج به مشاورین امنیتی به شمول رابرت گیتس وزیر دفاع و هیلاری کلنتن وزیر خارجه امریکا در جریان ملاقات دیشب در قصر سفید اطلاع داده است.

جی کارنی سخنگوی قصر سفید می گوید: رییس جمهور سرقوماندان عمومی است. او مسوول تمام پروسه بوده و خودش تصمیم می گیرد. ایالات متحده که از آغاز ماموریت افغانستان تا حالا 1522 نظامی اش را در این کشور از دست داده، می خواهد تا روند سپردن مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان تا سال 2014 میلادی تکمیل شود.
با آغاز خروج نیرو های امریکایی از افغانستان، روابط میان کابل و واشنگتن مشکل به نظر می رسد و اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی در مورد غرب و امریکا بالای این روابط تاثیر گذاشته است. حامد کرزی و سفیر امریکا در کابل در چند روز اخیر همدیگر را به نارسایی ها متهم کردند.

رییس جمهور افغانستان به روز شنبه در یک گرد همایی در کابل نیروهای بین المللی را متهم ساخت که گویا برای دنبال کردن اهداف خود به افغانستان آمده اند.
او استفاده از سلاح های مختلف توسط این نیرو ها و تکتیک های نظامی آنها را مورد سوال قرار داده و گفت، هنگامی که طیاره های جنگی آنها یک منطقه را بمباران می کنند، اطفال افغان کشته می شوند و زمین های افغانستان به خاطر مواد کیمیاوی این بمب ها، آسیب می بینند.

کرزی همچنان گفته بود: ایتلاف بین المللی در برابر کمک که با افغانستان می کند، صد مرتبه بیشتر از آن از این کشور فایده می برد. اما کارل آیکن بیری سفیر امریکا در کابل، چنین سخنان رهبران افغان را مضر و نا مناسب خوانده و آنرا رد کرده است. توماس روتیگ رییس شبکه کارشناسان امور افغانستان و دیپلومات سابق اروپا و سازمان ملل متحد در این کشور می گوید، کابل و واشنگتن هر دو ملاحظات و نا امیدی های در باره افغانستان دارند.
به گفته او، اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی و به کار گرفتن اصطلاح اشغالگران از نظر امریکا زیاده روی به حساب می آید و قابل تحمل نیست. اما در عین حال، این اظهارات بیانگر مایوسی و ناامیدی میان افغان ها نیز به شمار می آید.(رادیو آزادی)