صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: اگر دامنه جنگ به کابل برسد، فاجعه بزرگ رخ می‌دهد

سازمان ملل:  اگر دامنه جنگ به کابل برسد، فاجعه بزرگ رخ می‌دهد

سازمان ملل متحد در مورد کشیده شدن دامن جنگ به شهرها در افغانستان اظهار نگرانی کرده و گفته است که این عمل میتواند سبب فاجعه شود.
سازمان ملل متحد میگوید که با رسیدن دامن جنگ به مناطق شهری افغانستان نگرانی عمیق دارد و هشدار داده است که اگر جنگ طالبان به کابل برسد برای مردم ملکی یک فاجعه بزرگ پیش خواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ملل متحد در این مورد در یک زمانی هشدار میدهد که طالبان دومین و سومین شهرهای بزرگ افغانستان کندهار و هرات را هم تصرف کردند.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز٬ ستیفن دوچاریک سخنگوی انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد گفته در این جای شک نیست که جنگ در شهرهای بزرگ مانند کابل برای مردم ملکی فاجعه ایجاد کرده میتواند و آنها امیدوار اند که چنین نشود.
سخنگوی سرمنشی ملل متحد همچنان گفت، هر نوع تحقیقات در مورد مرگ و میر افراد ملکی باید بیطرفانه انجام شود و تحت تاثیر طرفهای درگیر قرار نداشته باشد.
سازمان ملل متحد قبل از این گفته بود، در یک ماه گذشته که طالبان حملههای را افزایش دادند بیش از ۱٬۰۰۰ فرد ملکی در افغانستان کشته شدهاند.
طالبان روز چهار شنبه در یک اعلامیه وارد شدن تلفات بر ملکیان را رد کرده و از سازمان ملل متحد خواستند که در این مورد تحقیق کنند.
سازمان ملل متحد گفته است که در نیمه اول سال جاری میلادی ۵ هزار و ۱۸۳ فرد ملکی در افغانستان کشته و زخمی شدهاند.
چنین خبرها هم نشر شده که طالبان بعد از تصرف ولسوالی سپین بولدک ولایت کندهار صدها نفر را دستگیر کرده و به قتل رساندهاند.
بین والاس، وزیر دفاع بریتانیا جمعه 22 اسد هشدار داد که افغانستان در پرتگاه قرار دارد که این کشور را میتواند به یک کشور ناکام تبدیل کند که در آن صورت برگشت القاعده را به خاک افغانستان ممکن میکند.
والاس در یک مصاحبه رادیویی گفت٬ اگر طالبان بار دیگر میزبان القاعده شوند، غرب میتواند به این کشور برگردد.
قبل از این بریتانیا گفته بود که ۶۰۰ سرباز را به افغانستان میفرستد که به تخلیه شهروندان این کشور کمک کنند.
در واکنش به پیشرفتهای اخیر طالبان، اردوی امریکا گفته که ۳ هزار سرباز اضافی را در ۴۸ ساعت به افغانستان میفرستد تا کارمندان سفارت این کشور را تخلیه کنند.
همزمان با این سفارتهای کشورهای دیگر و سازمانهای خیریه هم گفته اند که افرا د خود را بیرون میکنند.