صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

800 مخالف مسلح دولت در سه ماه اول امسال کشته شده است

800 مخالف مسلح دولت در سه ماه اول امسال کشته شده است

وزارت دفاع ملى، از کشته شدن ٨٠٠ مخالف مسلح دولت و ٦٨ تن از منسوبين اين وزارت در سه ماه اول سالجارى، خبر داد. تورنجنرال محمد ظاهر عظيمى سخنگوى وزارت دفاع ملى ميگويد که در اين مدت،١٧١٠ مخالف مسلح ديگر دولت، در رويارويى با نيروهاى امنيتى در ساحات مختلف کشور جراحت برداشته اند. وى که در نشست خبرى روز گذشته صحبت ميکرد، گفت که تنها در ماه گذشته (جوزا) ٢٩٥ تن از مخالفين مسلح دولت، جان شان را از دست داده و ٨٠٠ تن ديگر بازداشت شده اند. عظيمى، تعداد تلفات نيروهاى اردوى ملى را در سه ماه گذشته ٦٨ تن و از مجروحين را ٢٢٤ تن بر شمرد و افزود که ٨٠ درصد منسوبين اردوى ملى، ازاثر انفجار ماين هاى جاسازى شدۀ کنار جاده، و متباقى در جريان حملات و درگيرى ها، جان باخته اند.

سخنگوى وزارت دفاع ملى علاوه کرد: مراکز اصلى مخالفين مسلح دولت در ولايات کندهار، هلمند، ارزگان و فراه از بين رفته است و دشمن تمرکز خود را بيشتر به سوى انفجارات و انتحارات سوق نموده است.
وى يادآور شد که آنها سعى ميکنند تا به هرگونه اى که امکان داشته باشد، جلو فعاليت هاى تخريبى مخالفين مسلح دولت را بگيرند. عظيمى علاوه کرد که تاحدى جلو فعاليت هاى تخريبى و تروريستى مخالفين مسلح دولت گرفته شده؛ اما قناعت بخش نيست. سخنگوى وزارت دفاع ملى در مورد آماده گى هاى وزارت دفاع ملى، بخاطر گرفتن مسووليت هاى امنيتى از نيرو هاى خارجى گفت که منسوبين اردوى ملى، تاحدى از نگاه ظرفيت و کميت به خودکفايى رسيده که ميتواند امنيت بيشتر از حد تعيين شده را تامين نمايند.

موصوف افزود: با سپرى شدن هر روز، آماده گى ها بيشتر شده ميرود تا اين پروسۀ برگشت ناپذير، به خوبى سپرى شود. وى در پاسخ به سوالى گفت: يقيناً برخورد ها، انتحارات و انفجارات، بعد از گرفتن مسوليت هاى امنيتى بيشتر خواهد شد؛ اما نيرو هاى امنيتى آماده گى کامل دارند و سعى ميکنند تا کدام خلايى به وجود نيايد. قرار است که مرحلۀ اول برنامۀ انتقال مسووليت از نيروهاى خارجى به نيروهاى افغان، در اوايل ماه جولاى سال جارى ميلادى، در هفت ولايت آغاز شود و تاسال ٢٠١٤ ميلادى تکميل گردد. اين برنامه در ولايات کابل، بدون ولسوالى سروبى، پنجشير، باميان و شهرهاى هرات، لشکرگاه، مهترلام و مزارشريف آغاز مى گردد و بعداً به ولسوالى ها نيز گسترش مى يابد.
باميان و پنجشير، ولاياتى اند که انتقال قدرت از همينجا آغاز خواهد شد و يکماه را در بر خواهد گرفت.(پژواک)