صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: برای قبول مسئولیت امنیتی آماده هستیم

وزارت دفاع: برای قبول مسئولیت امنیتی آماده هستیم

وزارت دفاع از تصمیم آمریکا در مورد خارج کردن بخشی از نیروهای این کشور از افغانستان استقبال کرده است. جنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع که ساعاتی پیش از سخنرانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد برنامه خروج از افغانستان، صحبت می کرد، گفت که نیروهای افغان برای برعهده گرفتن مسئولیت های بیشتر امنیتی آمادگی کامل دارند. به گزارش رسانه های آمریکایی، انتظار می رود آقای اوباما در سخنرانی خود بگوید که ۳۰ هزار نظامی اضافی آمریکا که در سال های اخیر به افغانستان اعزام شده اند، از ماه جولای خروج از این کشور را آغاز خواهند کرد و تا سال ۲۰۱۳ بیشتر آنها خارج خواهند شد.
قرار است از ماه آینده میلادی، مسئولیت های امنیتی در هفت منطقه افغانستان، عملا از نیروهای خارجی به نیروهای افغان منتقل شود.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرنگاران در کابل گفته است که نیروهای افغان توانایی آن را پیدا کرده اند تا خلاء ناشی از کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان را پر کنند.
جنرال عظیمی گفت: آمادگی هایی وجود دارد که نیروهای امنیتی به ویژه ارتش افغانستان، جانشین نیروهای خارجی شود. من به مردم افغانستان اطمینان می دهم که ظرفیت ها به حدی در ارتش ملی افغانستان بوجود آمده که حتی اگر ساحه بیشتری برای انتقال مسئولیت انتخاب می شد، مشکلی پیش نمی آمد دولت افغانستان اخیرا در یک اقدام سمبولیک، قبل از فرارسیدن زمان انتقال مسئولیت های امنیتی، اعلام کرد که نیروهای خارجی از شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند خارج شده و مسئولیت حفظ امنیت این شهر که در سالهای اخیر از نا امن ترین مناطق افغانستان بوده، به نیروهای افغان سپرده شده است.

اما همزمان با ابراز این خوشبینی، نگرانی های زیادی نیز نسبت به ظرفیت و توانمندی نیروهای افغان بدون حضور و حمایت سربازان خارجی مطرح بوده است.
ناظران باور دارند که نیروهای امنیتی افغانستان ظرف ده سال اخیر در حدی آموزش ندیده و تجهیز نشده اند که بتوانند در آینده نزدیک، از حمایت سربازان خارجی بی نیاز شوند.
گزارشهایی که اخیرا وزارت دفاع آمریکا و نهادهای مستقل از وضعیت نیروهای امنیتی افغانستان منتشر کرده اند نیز این نگرانی ها را تائید می کند.
با این همه، دولت افغانستان باور دارد که انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، به بهبود اوضاع کمک می کند، چون به باور مقامات افغان، مردم این کشور به همکاری با سربازان افغان تمایل بیشتری دارند.جنگ افغانستان هم اکنون در دهمین سال خود قرار دارد اما خشونت در این کشور خاتمه نیافته است و همچنان با شدت ادامه دارد.دولت

افغانستان و جامعه جهانی تاکید دارند که برای وضعیت کنونی راه حل نظامی وجود ندارد و بدون اقدامات سیاسی و گفتگو با طالبان، خشونتها در این کشور پایان نخواهد یافت.(بی بی سی)