صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار مرگبار در شفاخانه ای در لوگر

انفجار مرگبار در شفاخانه ای  در لوگر

انفجار یک موتر بمب گذاری شده در شفاخانه ای در ولایت لوگر در جنوب کابل، این شفاخانه را تخریب کرده است. این انفجار، تعداد زیادی کشته بر جای گذاشته است که بیماران، پزشکان و پرستاران در میان آنها بودند.
آمار کشته شدگان این انفجار ضد و نقیض است و بین بیست تا شصت نفر برآورد شده است. این انفجار تعداد زیادی مجروح نیز در پی داشت.

این درحالی است که اوایل صبح به وقت محلی وزارت صحت با انتشار یک نامه خبری از کشته شدن ۶۰ نفر و زخمی شدن ۱۲۰ تن دیگر خبر داده بود.
این انفجار پیش از ظهر روز شنبه، در محوطه شفاخانه منطقه ازر در ولایت لوگر روی داده است.

در اعلامیه وزارت صحت آمده است که یک موتر مملو از مواد منفجره در این حادثه منفجر شد و بیشتر قربانیان این حادثه بیماران و کارکنان این شفاخانه هستند که زنان و کودکان هم در میان آنها دیده می شوند.
این وزارت در اعلامیه خود نسبت به این حمله ابراز انزجار و نفرت کرده و گفته است که چنین حمله ای در افغانستان سابقه ندارد.

وزارت صحت گفته که مراکز درمانی محل فعالیت های نظامی و سیاسی نیستند و جناح های درگیر جنگ باید بی‌طرفی مراکز خدمات درمانی را رعایت کنند.
پیشتر از این که دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر هم به بی بی سی گفته است که همه قربانیان این انفجار غیرنظامی و از بیماران، همراهان بیماران و کارکنان یک شفاخانه غیرنظامی هستند.
سخنگوی والی لوگر گفته است که در زمان انفجار شمار زیادی از بیماران و از جمله زنان و کودکان برای درمان در مقابل این شفاخانه منتظر ورود به داخل شفاخانه بوده اند.
آقای درویش گفته است: هدف حمله مشخص نیست، اما این واضح است که به یک شفاخانه حمله شده است.

این دومین مورد از حمله ای از این نوع به یک شفاخانه در افغانستان است. بیش از یک ماه قبل، وقوع انفجاری در شفاخانهی در کابل شش کشته بر جای گذاشت. طالبان مسئولیت انفجار لوگر را به دوش نگرفته اند.
آنها در گذشته هم در موارد مشابه که تلفات سنگین غیرنظامیان را در پی داشته، مسئولیت این حوادث را به دوش نگرفته اند.

این انفجار یک روز پس از اعلام خروج ۳۳ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان در جریان ۱۵ ماه آینده از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفته است.
افزایش ناامنی ها و اعلام خروج تدریجی نیروهای بین المللی از افغانستان نگرانی هایی را در مورد بدتر شدن وضعیت امنیتی در این کشور برانگیخته است.(بی بی سی)

منبع: بی بی سی