صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان و بریتانیا توافقنامه همکاری دراز‌ مدت امضا می کنند

افغانستان و بریتانیا توافقنامه همکاری دراز‌ مدت امضا می کنند

حامد کرزی، رئیس جمهور و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده اند که دو کشور در حال توافق روی جزئیات توافقنامه ای در مورد همکاری درازمدت میان دو کشور هستند.
آقای کرزی گفته است که این توافقنامه شامل همکاری های اقتصادی و فرهنگی خواهد بود و علاوه بر آن، ایجاد یک اکادمی نظامی در افغانستان با مشارکت بریتانیا را نیز در بر می گیرد.
بریتانیا، همانند بسیاری از متحدان بین المللی افغانستان، در صدد است نیروهای خود را از افغانستان خارج کند و انتظار می رود این برنامه تا سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل شود.

نخست وزیر بریتانیا، که از افغانستان دیدن می کند، گفته است که روند خروج سربازان بریتانیایی از افغانستان شتابزده نخواهد بود و دولت او اطمینان حاصل خواهد کرد تمامی زمینه ها برای کاهش نیروی نظامی در افغانستان فراهم خواهد شد.
آقای کامرون دوشنبه شب از ولایت هلمند، در جنوب افغانستان، دیدن کرد و پس از آن، با حامد کرزی، رئیس جمهوردر کابل دیدار کرد.
سفر آقای کامرون به افغانستان با یافتن جسد یک سرباز بریتانیایی در جنوب افغانستان همزمان شده است.

پیشترخبر ناپدید شدن این نظامی بریتانیایی انتشار یافته بود.
خشونتها در افغانستان در آستانه انتقال بخشی از مسئولیت های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان شدت گرفته است و طالبان فعالیت خود را عمدتا متوجه مناطقی کرده که در برنامه انتقال مسئولیت امنیتی قرار دارند.
دیپلماتهای غربی باور دارند که روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، خالی از چالش نخواهد بود، اما نگرانی نهادهای مستقل در این رابطه بیشتر است.

این نهادها نگران آن هستند که نیروهای امنیتی افغانستان هنوز هم به تنهایی آماده پذیرفتن مسئولیت های امنیتی نباشند و گفته اند که انتظار نمی رود توانایی این نیروها، تا سال ۲۰۱۴ میلادی به حدی برسد که از کمک نظامیان خارجی بی نیاز شوند.
آقای کامرون گفت که خروج سربازان بریتانیایی از افغانستان سریع نخواهد بود.

در مقابل، نخست وزیر بریتانیا گفته است شرایط افغانستان از نزدیک مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و اطمینان حاصل خواهد شد که خروج سربازان بین المللی از افغانستان، مشکلات بیشتری را ایجاد نکند.
آقای کامرون در کنفرانس خبری خود در کابل گفت: فکر می کنم با افزایش ظرفیت و توانایی نیروهای افغانستان شامل ارتش و پلیس، شرایطی فراهم می شود که بتوانیم نیروهای خود را کاهش بدهیم، اما این برنامه خیلی آرام صورت خواهد گرفت.

او افزود: در کنار آن، تلاشها و برنامه های دیگری را هم اجرای خواهیم کرد. وضعیت را از نزدیک ارزیابی می کنیم تا شرایط برای خروج ما (از افغانستان) آماده شود. مردم بریتانیا حضور نیروهای خود را در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا حالا را دنبال کرده اند و حق دارند خواستار بازگشت نیروهای خود به کشور شوند و جدا از این، نیروهای افغان باید توانایی گرفتن مسئولیت های امنیتی را پیدا کنند.

آقای کامرون پیش از این در هلمند گفته بود که تعداد سربازان بریتانیایی که افغانستان را در آینده نزدیک ترک خواهند کرد، قابل ملاحظه نخواهد بود.
او تاکید کرد که تغییرات عمده در این رابطه، تا قبل از تابستان سال آینده میلادی اعمال نخواهد شد.
بر اساس گزارشها حدود ۴۰۰ سرباز بریتانیایی در طول سال جاری به کشورشان بازخواهند گشت که در نتیجه، حدود ۹۵۰۰ نظامی این کشور در افغانستان باقی خواهند ماند.(بی بی سی)