صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خشکسالی دربامیان مردم رامجبوربه ترک محلات شان کرده است

خشکسالی دربامیان مردم رامجبوربه ترک محلات شان کرده است

مقامات محلی در ولسوالی ورس ولایت بامیان می گویند ،اثرات بد خشکسالی دراین ولسوالی باعث آسیب پذیری زراعت وکوچ دادن مردم گردیده است. مسوولان علاوه میکنند که ده درصد ساکنان ولسوالی ورس به شکل دسته جمعی محلات شان را به علت نبود آب ترک کرده اند. سلیمان میرزایی ولسوال ورس با ابراز نگرانی از خشکسالی امسال در این ولسوالی به آژانس خبری روز گفت که بدلیل کمبود آب زراعتی 50 درصد زمین های دهاقین این ولسوالی ازکشت بازمانده است.
به باور میرزایی صدها تن از دهاقینی که از خشکسالی سال روان متضرر شده اند، مجبوربه کوچ کردن دسته جمعی شده و به سوی مرکز بامیان و دایکندی پناه آورده اند.

ولسوال همچنان خاطرنشان ساخت ؛ نه تنهاکه خشکسالی باعث خساره مند شدن دهاقین گردیده بلکه سرا زیرشدن سیلاب های بهار سال جاری نیز زمین های زراعتی 30 منطقهء ولسوالی ورس را تخریب کرده است.
وی ؛ حکومت محلی بامیان و دولت مرکزی را متهم به بی توجهی در این زمینه نموده گفت: با وجود آنکه هیئتی از جانب کمیته ضد حوادث طبیعی از کابل و بامیان به این ولسوالی آمده و منطقه را از نزدیک بررسی کرده بودند، اما تا اکنون هیچ نوع همکاری از طرف دولت برای مردم ورس صورت نگرفته است.

به گفته ولسوال ورس؛ درصورتیکه حکومت محلی بامیان و دولت مرکزی توجهی به حل مشکلات مردم نکنند سلسلهء ترک محلات ازسوی مردم این ولسوالی روز به روز افزایش یافته و این ولسوالی خالی از سکنه خواهد گردید.
گفتنی است که ولسوالی ورس در قسمت جنوب غربی شهر بامیان قرار دارد که اکثر باشندگان آن به زراعت و مالداری مشغول هستند و مخارج زندگی خود را از این طریق بدست می آورند.