صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بلندرفتن قیمت مواد سوختی وغذایی دربامیان

بلندرفتن قیمت مواد سوختی وغذایی دربامیان

شماری از شهروندان بامیان با ابراز نگرانی می گویند که قیمت مواد سوختی وغذایی در بازارهای این ولایت بالا رفته است. به گفته آنان؛ از اوایل ماه جوزا تاکنون قیمت آرد، روغن، شکر و دیگر مواد وارداتی از قبیل تیل و گاز در این ولایت بطور چشمگیری افزایش یافته است. به گزارش آژانس خبری روز؛ تعدادی از دکانداران بازار بامیان دلیل افزایش قیمت مواد مورد ضرورت مردم در این ولایت را خرابی راه ها و عدم امنیت راه های مواصلاتی منتهی به بامیان عنوان میکنند.
سلطانعلی یکی از دکانداران بازار بامیان به آژانس خبری روز گفت نا امنی های اخیر شاهراه کابل- بامیان باعث افزایش قیمت مواد سوختی و غذایی در این ولایت شده است.

همچنان عتیق الله یکی از تیل فروشان شهر بامیان نیز نا امن شدن راه ها و بالا رفتن نرخ دالر را دلیل افزایش قیمت ها دانسته افزود : هفته گذشته دو تانکر تیل که از بندر حیرتان به بامیان می آمد درساحه تاله و برفگ در مربوطات ولایت بغلان، هدف حملهء مسلحانهء مخالفان دولت قرارگرفت وحریق شدند.

به باور وی ؛ از زمانی که راه های مواصلاتی منتهی به بامیان نا امن شد، علاقهء تاجران نسبت به وارد کردن مواد سوختی و غذایی به این ولایت کم شده است.
در همین حال عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان به آژانس خبری روز گفت: یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت ها در بازار این ولایت، نبود راه های مطمئن تدارکاتی وعدم امنیت مسیر کابل – بامیان میباشد اما نا امن شدن روز افزون بسیاری از مناطق کشور نیز روی نرخ ها تأثیر گذاشته است.

به گفتهء آقای احمدی ؛ از اینکه فعلاً درکشورسیستم بازار آزاد حاکم است، تلاش های حکومت محلی بامیان، هیچ گونه تاًثیری درکاهش قیمت ها نمیتواند داشته باشد.
این در حالی است که در ماه گذشته یک بوری شکر 2180 افغانی، یک قطی روغن 1100 افغانی، یک بوری آرد 1250 افغانی، یک کیلوگاز 58 افغانی، یک لیتر تیل دیزل 54 افغانی و یک لیتر تیل پطرول به 57 افغانی در بازار بامیان بفروش میرسید.
اما به گفتهء شماری از شهروندان ودکانداران بامیان؛ در چند روز اخیر این قیمت ها به یک و نیم برابر افزایش یافته است.(روزنیوز)