صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پانتا: شکست استراتژیک القاعده نزدیک است

پانتا: شکست استراتژیک القاعده نزدیک است

لئون پانتا وزیر دفاع جدید آمریکا می گوید که شکست استراتژیک القاعده نزدیک است. آقای پانتا که در حال انجام نخستین دیدار رسمی خود در مقام وزیر دفاع آمریکا از افغانستان است، می گوید بین ۱۰ تا ۲۰ عضو کلیدی القاعده در پاکستان، یمن و سومالیا هستند. او تاکید کرد که اگر نیروهای آمریکا موفق شوند این افراد را دستگیر کنند و یا بکشند، القاعده فلج خواهد شد.

لئون پانتا که قبلا رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود ۹ روز قبل رسما به عنوان وزیر دفاع آمریکا کارش را آغاز کرد. در اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهور منتشر شده آمده است که آقای کرزی و لئون پانتا در مورد تقویت نیروهای مسلح افغانستان، برنامه انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای افغان و همچنین مبارزه علیه تروریسم با هم گفت گو کرده اند.

جزئیات بیشتری در مورد این دیدار هنوز منتشر نشده و در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده است که جزئیات بیشتر در مورد این گفت و گوها بعدا منتشر خواهد شد. آقای پانتا در حالی به افغانستان سفر می کند که قرار است برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از اواخر ماه جاری میلادی شروع شود.

براساس استراتژی بارک اوباما قرار است ده هزار سرباز آمریکایی در نیمه دوم ۲۰۱۱ میلادی افغانستان را ترک کنند و این روند تا سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد یافت. در همین حال بحث امضای یک سند استراتژیک بین آمریکا و افغانستان نیز در جریان است.

اگرچه هنوز جزئیات زیادی در مورد این سند در دست نیست اما ظاهرا ایجاد چند پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان یکی از نکات اصلی این سند خواهد بود. بحث امضای سند استراتژیک بین افغانستان و آمریکا که از مدتها به این سو مطرح است واکنشهای جدی کشورهای همسایه افغانستان را نیز به دنبال داشته است.

مقامهای امنیتی ایران از جمله وزرای کشور و دفاع و همچنین آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مواردی به این مساله اشاره کرده و حضور درازمدت آمریکا در افغانستان را به زیان امنیت و ثبات منطقه دانسته اند.
مقام های پاکستان نیز با تاکید بیشتر بر همکاری های منطقه ای در مبارزه با تروریسم، نارضایتی خود از حضور آمریکا در افغانستان را نشان داده اند.(بی بی سی)