صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تظاهرات در اعتراض به حملات موشکی پاکستان

تظاهرات در اعتراض به حملات موشکی پاکستان

صدها تن در شهر جلال آباد در اعتراض به پرتاب موشک از پاکستان به مناطق شرقی ، دست به تظاهرات زده اند. مقامهای امنیتی گفته اند که تا حال بیش از ۷۶۰ موشک از خاک پاکستان به سوی ولایت های کنر، ننگرهار و خوست، در شرق کشور شلیک شده است. به گفته این مقامها، فرود آمدن این موشکها ، بیش از چهل کشته و دهها زخمی بجا گذاشته و شماری از خانواده های ساکن در محل اصابت این موشکها آواره شده اند.

مقامهای پاکستانی شلیک این موشک ها از خاک کشورش به افغانستان را رد کرده و گفته اند که در این مورد تحقیق می کنند. معترضان خشمگین در شهر جلال آباد علیه پاکستان، آمریکا و دولت افغانستان شعار داده و خواستار توقف حملات موشکی به مناطق شرقی افغانستان شده اند.

آنها عکس های افرادی را که به گفته آنها بر اثر پرتاب این موشکها به شرق افغانستان کشته شده اند، در این راهپیمایی با خود حمل می کردند. خبرنگاران شمار معترضان را حدود ۵۰۰ تن گفته اند و این تظاهرات از سوی گروهی موسوم به همبستگی سازماندهی شده است.

معترضان راهپیمایی خود را از مرکز شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار آغاز کردند و قصد تجمع در مقابل ساختمان قنسولگری پاکستان در این شهر را داشتند، اما پلیس مانع رفتن آنها به سوی این قنسولگری شد. این سومین تظاهرات اعتراضی برای توقف حملات موشکی به مناطق شرقی ظرف دو هفته اخیر در افغانستان است.

هفته گذشته شماری از مردم در شهر کابل در راهپیمایی مشابه خواستار توقف این حملات موشکی شدند. اخیرا هیاتی از مقامهای امنیتی و نیروهای ناتو به پاکستان رفته است تا از دولت این کشور بخواهد که پرتاب موشک از خاک خود به شرق افغانستان را متوقف کند.

این موضوع در هفته های اخیر موضوع گفتگوهای داغ در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان بوده است. رییس جمهور کرزی گفته است که دولت افغانستان دست به عمل متقابل نظامی نخواهد زد، اما تلاش خواهد کرد که از راه دیپلماتیک این مساله را حل کند. مجلس نمایندگان و مخالفان سیاسی آقای کرزی از واکنش رئیس جمهوری نسبت به این مساله انتقاد کرده اند.(بی بی سی)