صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سارکوزی درکابل: هزارسرباز فرانسوی افغانستان را ترک می کنند‏

سارکوزی درکابل: هزارسرباز فرانسوی افغانستان را ترک می کنند‏

نیکولا سارکوزی،رییس جمهور فرانسه روز گذشته اعلام کرد که تا پایان سال 2012، یک هزار ‏نیروی این کشور از افغانستان خارج خواهند شد.او در دردیدار با مقام‌های افغانستان گفت که همکاری های کشورش ادامه ‏خواهد یافت.
نیکولا سارکوزی در یک دیدار کوتاه اعلام ناشده از افغانستان با حامد کرزی، و جنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان دیدار کرد. او در این دیدار پنج ساعته همچنان با نیروهای فرانسوی در منطقه سروبی کابل ملاقات کرد. سارکوزی گفت که نیروهای باقی مانده فرانسوی در ولایت کاپیسا مستقر خواهند شد. فرانسه اکنون 4 هزار سرباز در افغانستان دارد.

رییس جمهور فرانسه در سخنرانی خود به سربازان آن کشور در افغانستان گفت: ما یک چهارم از نیروهایمان را که یک هزار سرباز می شود، از اکنون تا پایان سال 2012 خارج می کنیم. سه هزار سرباز فرانسه برای ادامه ی همکاری ها تا ثبات کامل این کشور در افغانستان باقی خواهد ماند. سفر نیکولا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه به کابل با کشته شدن احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان همزمان شد.
دیدار سارکوزی از افغانستان چند روز پس از دیدار لئون پانیتا، وزیر دفاع جدید امریکا از کابل انجام گرفت. ایالات متحده امریکا و فرانسه در ماه جون (ماه گذشته) اعلام کردند که نیروهایشان را پیش از زمانی که انتظار می رفت، از افغانستان بیرون می کشند.

نیروهای فرانسه از سال 2001 تحت رهبری ناتو علیه شورشیان طالبان و القاعده در افغانستان می جنگد. فرانسه در این جنگ ده ساله 64 سرباز خود را از دست داده است. آخرین سرباز فرانسوی روز دوشنبه بر اثر شلیک اتفاقی در کمپ کاپیسا کشته شد. در سوی دیگر، خروج زود هنگام نیروهای فرانسوی از افغانستان به نیکولا سرکوزی این امکان را می دهد که موقعیت بهتری در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 داشته باشد. سرکوزی که می خواهد برای دور دوم رییس جمهور فرانسه شود، در رقابت شدید با جناح چپگرای اپوزیسیون قرار دارد.

یک نظرسنجی عمومی که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه القاعده انجام شد، نشان می دهد که بیش از نیمی از فرانسوی ها از خروج نیروهای این کشور از افغانستان حمایت می کنند.
سخنرانی سارکوزی به سربازان فرانسوی دو روز پیش از روز ملی فرانسه انجام می گیرد و سرآغاز انقلاب کبیر فرانسه را یاد آور می شود.

دیدار سارکوزی از افغانستان همچنان پس از رهایی دو خبرنگار فرانسوی پس از یک و نیم سال از چنگ طالبان، انجام گرفت. چگونگی رهایی این خبرنگاران جنجال بزرگی را دامن زد. طالبان ادعا کردند که این خبرنگاران در قبال آزادی تعدادی از فرماندهان طالبان، آزاد شده اند. در حالیکه برخی منابع از پرداخت میلیون ها دالر به طالبان نیز سخن گفتند و یک مقام فرانسوی در پاریس به صراحت اذعان داشت که ظاهرا چند صد هزار یورو به جای میلیون رد و بدل شده است.