صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افراد دخیل در سوء قصد علیه وزیرداخله بازداشت شدند

افراد دخیل در سوء قصد علیه وزیرداخله بازداشت شدند

اداره امنیت ملی از بازداشت یک گروه تروریستی هشت نفری خبر داده که قصد ترور بسم الله محمدی، وزیر داخله را داشته است. لطف الله مشعل، سخنگوی این اداره روز گذشته به خبرنگاران گفت که این گروه تروریستی قصد داشته که آقای محمدی را در سفر ولایت پکتیا، در جنوب شرق افغانستان هدف حمله قرار دهد. آقای مشعل گفت که این گروه تروریستی شامل یک افسر پلیس، یک مامور نگهبانی انبار سلاح و مهمات پلیس، دو مامور پلیس فرماندهی پلیس پکتیا و چهار فرد عادی است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود که این گروه وابسته به گروه سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی، از فرماندهان اصلی شورشیان بوده است. آقای مشعل گفته است که افراد بازداشت شده در اعترافهای خود گفته‌اند که از سوی سراج الدین حقانی دستور گرفته بوده اند که وزیر داخله را هنگام دیدار او از آکادمی پلیس و فرماندهی پلیس ولایت پکتیا هدف حمله قرار دهند.

آقای مشعل گفت: تروریست ها برنامه کلانی داشتند که جناب وزیر داخله، جنرال بسم الله محمدی را به وسیله حمله انتحاری یا کمین به شهادت برسانند. مواد منفجره برایشان جا‌بجا (برای کشتن وی انتقال داده) شده بود و واسکتهای انتحاری آماده شده بود. برنامه توسط خود سراج الدین حقانی از میرانشاه کنترل می شد. سخنگوی اداره امنیت ملی افزود: چون (تروریستها) یونیفورم پلیس پوشیده بودند، تقریبا نود درصد می توانستند که موفق (به حمله) شوند. چون آنها در داخل صفوف (پلیس) بودند.

آقای مشعل گفت که نود درصد احتمال موفقیت گروه بازداشت شده برای رسیدن به هدف وجود داشته است آقای مشعل گفت که این گروه در گذشته هم با گروه سراج الدین حقانی ارتباط داشته و اطلاعاتی را به این شبکه می‌فرستاده است.
به گفته او، هر گاه نیروهای دولتی تصمیم به عملیات علیه افراد وابسته به شبکه حقانی می‌گرفتند، این افراد به آنها اطلاع می دادند تا از منطقه فرار کنند.

او همچنین افزود که این افراد در گذشته مقداری مهمات را نیز از مرکز فرماندهی پلیس پکتیا به شبکه حقانی داده بوده‌اند. اداره امنیت ملی گفته است که این امر نشان می دهد که شورشیان در نهادهای امنیتی افغانستان رخنه کرده‌اند.
پیش از این در شهر کابل و مناطق مختلف افغانستان حملاتی انجام شده است که عاملان آنها یونیفورم نیروهای امنیتی به تن داشته‌اند.

آقای مشعل گفته است که بر اساس برنامه تازه اداره امنیت ملی، این اداره از روند استخدام نیروهای مسلح، اطلاعات به دست خواهد آورد تا از رخنه شورشیان به داخل این نیروها جلوگیری شود.(بی بی سی)