صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ولسى جرگه با تقبيح قتل افراد سرشناس بر وحدت ملى تاکيدکرد

ولسى جرگه با تقبيح قتل افراد سرشناس بر وحدت ملى تاکيدکرد

ولسى جرگه، قتل احمد ولى کرزى و افراد ديگر سرشناس کشور را محکوم نمود و جهت جلوگيرى از وقوع همچو حملات و مشکلات، روى وحدت ملى تاکيد کرد. احمد ولى کرزى، برادر رئيس جمهورحامد کرزى و رئيس شوراى ولايتى کندهار، به تاريخ ٢١ سرطان از سوى قوماندان محافظين او، به ضرب گلوله در منزلش کشته شد و طالبان گفته اند که حمله کننده، فرد ارتباطى آنها بوده است.

در جريان سال روان، علاوه از احمدولى کرزى، جنرال داوود داوود قوماندان زون٣٠٣ پامير در شمال، خان محمد مجاهد قوماندان امنيۀ کندهار، مولانا سيدخيلى قوماندان امنيۀ کندز، ملک زرين متنفذ قومى در کنر و شمار ديگرى از سران قومى در مناطق مختلف کشور، کشته شده اند.

ولسى جرگه با انتشار يک اعلاميه، علاوه بر محکوم کردن قتل احمد ولى کرزى و سران ديگر قومى، به منظور جلوگيرى از همچو کشتار ها، بر وحدت ملى افغانهاتاکيد کرد. درخبرنامه آمده است: هر سه قوه، بايد از اجنداهاى خُرد و ريزه دست برداشته و غرض رفاه کشور متفق شوند.

اين درحاليست که اخيراً به سبب نتايج انتخابات پشين ولسى جرگه و فيصله محکمۀ اختصاصى دراين مورد، و عدم معرفى شمارى اراکين بلندپايۀ دولتى ازجانب رئيس جمهور غرض کسب راى اعتماد به ولسى جرگه، ميان قواى سه گانۀ کشور اختلافات شدت گرفته است.

محمد نعيم حميدزى نماينده مردم کندهار در نشست امروزى ولسى جرگه، ضمن محکوم کردن قتل احمدولى کرزى گفت تا زمانيکه تمام افغانها اتفاق نکنند، چنين کشتار ها و مشکلات در کشور جارى خواهد بود. قرار اظهارات نامبرده، همه بايد تلاش کنند تا دشمن اصلى کشور را دريابند.

غلام فاروق مجروح نمايندۀ مردم هرات در ولسى جرگه نيز تاکيد کرد که غرض جلوگيرى از چنين معضلات، نياز به وحدت است. موصوف گفت که حکومت، بايد موقف خويش را در برابر مخالفين مسلح عوض کند.
مجروح افزود: تا زمانيکه از در مذاکره به دشمن مى آييم، آنها ديگر هم دلاور ميشوند و ما را مى کشند؛ بايد در مقابل آنها از جديت کار گرفته شود.

محمد يونس قانونى، نمايندۀ مردم کابل در ولسى جرگه و رئيس اسبق اين جرگه گفت شمارى حلقات، موجوداند که تلاش به خرچ ميدهند تا افغانها و به طور اخص افراد سرشناس را به قتل برسانند. براساس اظهارات نامبرده، تا زمانيکه حکومت دوست و دشمن خود را تعريف ننمايد؛ چنين مشکلات در کشور دوام خواهد داشت.

نامبرده گفت که غرض خنثى کردن چنين دسايس، حکومت بايد پلان ويژه اى را ايجاد کند. قانونى، کشتن احمد ولى کرزى را به شدت محکوم کرد و آن را يک ضايعۀ بزرگ براى کشور تلقى نمود.
وزارت دفاع ملى، قتل برادر رئيس جمهور حامد کرزى را نيز تقبيح کرد.

ظاهر عظيمى سخنگوى اين وزارت، امروز طى يک نشست، قتل احمد ولى کرزى را تقبيح نمود و گفت که قتل موصوف در عرصۀ تامين امنيت، يک ضايعۀ جبران ناپذير است. براساس اظهارات عظيمى، احمد ولى کرزى از افراد سرشناس و مطرح در جنوب کشور بود و موجوديتش، براى امنيت نهايت مؤثر بود