صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازتاب قتل احمد ولی کرزی در مطبوعات اروپا

بازتاب قتل احمد ولی کرزی در مطبوعات اروپا

برخی از روزنامه های آلمان و اروپا در شماره های روز گذشته خود تاثیرات کشته شدن احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهور افغانستان را بر امنیت و ثبات افغانستان مورد بحث قرار داده اند. روزنامه فرانسوی زبان لا نووله ریپوبلیک درشماره مورخ 13 جولای درارتباط با تاثیر قتل احمد ولی کرزی به اوضاع جاری افغانستان پرداخته و چنین نوشته است: پس از آنکه به دنبال تقویت نیروهای متحدین، طالبان برای مدت کوتاهی مجبور گردیدند به دره ها برگردند، حالا دوباره آهسته آهسته کنترول شان را براین کشور مهار ناپذیر پهن می کنند. شفاخانه ها ومکاتب نابود می شوند، قاچاق رونق یافته است و وضع زنان پیوسته خرابتر می گردد. ترازنامه ای بدینگونه، به پولهایی که در جنگ افغانستان بلعیده شده اند، نمی خواند.

این روزنامه در ادامه نوشته است: افکار عامه در فرانسه مانند کشورهای همجوار، خواهان آن است تا نیروهایمان را بیرون بکشیم. البته درحال حاضر چنین چیزی اتفاق نیفتاده است، اما چیزی است که درحال پیشرفت می باشد. گفته می توانیم که دست کم چنین چیزی یک پیشرفت است .

روزنامه آلمانی زبان اولدنبورگیشه فولکس سایتونگ در شماره امروز در ارتباط با مرگ بردار جوانتر رئیس جمهور افغانستان نوشته است: ده سال پس از مداخله نظامی ایالات متحده امریکا درافغانستان به دنبال یازدهم سپتمبر، درکابل پایتخت این کشور تا اندازه ای کنترول یک حکومت قانونی انتخابی، تامین شده است. بقیه مناطق این کشور (به اصطلاح) همان شرق وحشی است. در اینجا رهبران قومی و طالبان حاکمیت دارند. چنین وضعی نتوانست برادر مقتول کرزی را نیز حفاظت کند. نزدیکی وی با ایالات متحده امریکا، او را دشمن سوگند خورده طالبان ساخت .

این روزنامه همچنان نوشته است: سوء قصد علیه او کدام تغییری در برنامه بیرون کشیدن نیروهای ایالات متحده امریکا و آلمان و یا فرانسوی به وجود نخواهد آورد. با یک برنامه نظامی و ملکی بسیاربزرگ اوضاع در نه سال گذشته، صرف به طور حاشیه یی ثبات یافته بود. کدام صلحی درچشمرس قرار ندارد .

روزنامه آلمانی زبان دیر نویه تاگ در مورد قتل رئیس شورای ولایت قندهار چنین نوشته است: ازماهها بدینسو طالبان درافغانستان یک استراتژی جدید را دنبال می کنند. در این استراتژی از جنگ مستقیم با نیروهای بین المللی کمک به حفظ امنیت (آیساف) خودداری می شود... قتل احمد ولی کرزی یک تضعیف بسیار جدی اقتدار رئیس جمهور و یک شکست بسیارسنگین برای وی می باشد. اما برای طالبان یک موفقیت بزرگ در قندهار شهر زادگاه شان می باشد .

روزنامه آلمانی زبان راینیشه پست در شماره امروز خود نوشته است: قتل برادر بسیار با نفوذ رئیس جمهور حامد کرزی، یک بار دیگر در منافات با این اظهارات سیاستمداران غربی قرار می گیرد که وضع امنیتی به طور فزاینده یی درافغانستان بهبود یافته است. احمد ولی کرزی مرد قدرتمند اما طراح اصلی ای بود که از پشت پرده عمل می کرد و دشمنان زیادی داشت. گفته می شود که وی در معاملات مواد مخدر نیز دستی داشته است. طالبان باد در گلو می اندازند و مدعی اند که او را مانند قوماندان داود داود، قوماندان پولیس حوزه شمال به قتل رسانده اند. حتمی نیست که او به عین ترتیب کشته شده باشد.

این روزنامه در ادامه نوشته است: بسیاری بر این نظرند که اسلامگرایان طالب اساساً تاکتیکهای شان را تغییر داده اند و اکنون می کوشند تا سیاستمداران بانفوذ داخلی را نابود کنند. در نگاه اول این نامعقول به نظر می رسد که آنها با این کارشان بتوانند انتقال مسوولیتهای امنیتی به افغانها تا سال 2014 را به تعویق بیندازند؛ اما تروریستها می خواهند احتمالاً همه آن نیروهایی را ازمیان بردارند که قادرند بعد ازبیرون کشیدن نیروهای ناتو ازافغانستان، در آن کشور نظم را برقرار سازند.

اینکه اسلامگرایان بازهم موفق گردند، علامت خرابی است. علی الرغم آن که، کشورهای ناتو بدون تردید آماده اند نخستین دسته سربازان شان را بیرون بکشند. در اینجا از نمونه عراق پیروی می شود؛ یعنی در حالی که گفته می شود اوضاع خوب است، کشور را درهرج ومرج رها می کنند