صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: شش ماه گذشته مرگبارترین دوره برای غیرنظامیان افغانستان بوده است

سازمان ملل:  شش ماه گذشته مرگبارترین دوره برای غیرنظامیان افغانستان بوده است

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که شش ماه اول سال ۲۰۱۱ میلادی، برای غیرنظامیان در افغانستان مرگبارترین دوره از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۰۱ میلادی بوده است. براساس این گزارش، از ماه جنوری تا جون سال جاری، یک هزار و ۴۶۲ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند که این رقم، افزایش ۱۵ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی را نشان می‌دهد.

بیشتر این تلفات، ناشی از انفجارهای کنار جاده‌ای و حملات گروه‌های مسلح مخالف دولت بوده است. در عین حال، گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای دولتی افغانستان، ۹ درصد کاهش داشته است، اما غیرنظامیان بیشتری در حملات هوایی نیروهای ناتو کشته شده‌اند.

این گزارش در آستانه انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان در بخشی از مناطق افغانستان منتشر می‌شود. در گزارش سازمان ملل متحد آمده است: خشونت‌های فزاینده در نیمه اول سال ۲۰۱۱ میلادی، منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان افغان شد که در جریان خشونت‌های جاری هنوز ثبت نشده است.

گروه‌های شورشی، از جمله طالبان، مسئول بیش از ۸۰ درصد این تلفات خوانده شده‌اند و مهم ترین منبع تلفات، انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای دانسته شده است. براساس این گزارش، تلفات ناشی از حملات انتحاری نیز در افغانستان افزایش یافته است.

در این گزارش تصریح شده است که با آنکه شمار حملات انتحاری افزایش نیافته، اما تلفاتی که این حملات به وجود می‌آورد، بیشتر شده است. در این گزارش آمده است: این گونه حملات حالا پیچیده‌تر شده‌اند؛ بمبگذاران متعدد در یک حمله دخیل هستند که باعث تلفات بیشتر غیرنظامیان می‌شود.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، نیروهای دولتی و ناتو مسئول ۱۴ درصد تلفات غیرنظامیان خوانده شده‌اند. بیشتر این تلفات، ناشی از حملات هوایی نیروهای ناتو بوده است. در این گزارش آمده است که در شش ماه اول سال ۲۰۱۱ میلادی، ۷۹ غیرنظامی در این حملات جان خود را از دست داده‌اند.