صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بانک مرکزی: عزیزی بانک دچار بحران نیست

بانک مرکزی: عزیزی بانک دچار بحران نیست

سرپرست بانک مرکزی با حضور در مجلس نمایندگان بحران در عزیزی بانک را رد کرده و وضعیت این بانک را خوب توصیف کرده است. هفته گذشته شماری از نمایندگان مجلس گفته بودند که دومین بانک بزرگ خصوصی در افغانستان با بحران مالی رو به رو شده است.

در پی نگرانی این نمایندگان مجلس محب الله صافی، سرپرست بانک مرکزی را برای ارائه توضیحات در این مورد فراخواند. آقای صافی در نشست روز شنبه، ۲۵ سرطان مجلس، با ارائه گزارشی از وضعیت بانکهای خصوصی در کشور، وضعیت عزیزی بانک را خوب توصیف کرد.

او گفت: در عزیزی بانک مشکلی نبود، این بانک با بحران مواجه نشده بود و حالا هم با بحران مواجه نیست. آقای صافی در عین حال هشدار داد که اظهار نظر بر اساس شایعه‌ها و اطلاعات نادرست در باره وضعیت بانکهای خصوصی می تواند نظام بانکی افغانستان را با مشکل رو به رو کند.

اظهارات سرپرست بانک مرکزی در مجلس در واقع پاسخی دانسته می شود به نگرانی های شماری از نمایندگان مجلس در مورد وضعیت عزیزی بانک. نگرانی ها در مورد عزیزی بانک در میان اعضای مجلس پس از آن بالا گرفت که برخی از اعضای مجلس هفته گذشته ادعا کردند که اسنادی در دست دارند که نشان می دهد این بانک با وضعیتی مشابه به وضعیت کابل بانک رو به رو شده است.

کابل بانک سال گذشته با بحران مالی رو به رو شد و به دنبال آن بسیاری از مشترکان آن سپرده های خود را از این بانک بیرون کردند. در پی این بحران بانک مرکزی افغانستان کنترل کابل بانک را به دست گرفت. حالا شماری از اعضای مجلس می گویند که عزیزی بانک هم در پی دادن وام برای سرمایه گذاری در بازار مسکن در کابل و دوبی، زیان دیده و اگر جلو آن گرفته نشود، این بانک هم مانند کابل بانک دچار بحران خواهد شد.

با این که شماری از اعضای مجلس اصرار داشتند دهها سوال در مورد وضعیت عزیزی بانک دارند که سرپرست بانک مرکزی باید به آنها پاسخ دهند، هیئت رئیسه مجلس فرصت سوال کردن به این نمایندگان را نداد. در نهایت موضوع طرح سوال در این مورد به رای گیری گذاشته شد و اکثریت نمایندگان حاضر در مجلس به عدم طرح سوال از سرپرست بانک مرکزی در مورد عزیزی بانک رای دادند.

یکی از اتهاماتی که علیه عزیزی بانک مطرح شده، این است که این بانک به برخی از مقامهای دولتی میلیونها دالر وام داده و در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی از شماری از افراد حمایت مالی کرده است . اما مسئولان عزیزی بانک ضمن اینکه مشکل مالی در این بانک را رد کردند، پخش شایعاتی در مورد ورشکستگی این بانک را ناشی از رقابت های سیاسی و شخصی دانستند.

در پی اصرار شماری از نمایندگان بر جدی تر شدن نظارت و کنترل دولت بر کارکردهای بانکهای خصوصی، سرپرست بانک مرکزی بر تعدیل قانون بانکداری برای بیشتر شدن صلاحیت بانک مرکزی در زمینه نقش نظارتی آن بر بانک های خصوصی تاکید کرد.

آقای صافی گفت که بانک مرکزی باید صلاحیت نظارت بر سرمایه گذاری سهام داران بانکهای خصوصی در خارج از این بانکها را هم داشته باشد. فعلا بانک مرکزی چنین صلاحیتی را ندارد. در حال حاضر ۱۸ بانک خصوصی در افغانستان فعال است که شماری از آنها شعبه هایی از بانکهای خارجی هستند بانک استاندارد چارتر آمریکایی نیز شعبه هایی در افغانستان دارد.(بی بی سی)