صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

الیکین تحفه مردم بامیان به رییس جمهور و وزیر آب وبرق

الیکین تحفه مردم بامیان به رییس جمهور و وزیر آب وبرق

در حاشیه مراسم انتقال مسوولیت های امنیتی بامیان به نیروهای امنیتی داخلی، که روز یکشنبه صورت گرفت، سه دانه الیکین از طرف مردم این ولایت به رییس جمهور کرزی و دو تن از مقامات بلند رتبه دولتی،اهدا گردید. در ختم مراسم پروسه انتقال مسوولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی داخلی در بامیان،سه دانه الیکین از طرف مردم این ولایت به ربیس جمهور کرزی، محمد اسماعیل خان سرپرست وزارت آب وبرق و جناب اشرف غنی احمد زی رییس پروسه انتقال، تحفه داده شد.

بابه محسنی یکی از ریش سفیدان بامیان به آژانس خبری وخت گفت: این تحفه ها بسیار با ارزش هستند، چون که مردم بامیان شبها،با همین وسیله خانه های شان را روشن میسازند. بابه محسنی علاوه نمود،همان طوری که برق در دیگر شهرها ارزش دارد، الیکین نیز برای مردم این ولایت از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر دولت مرکزی بخاطر توسعه اقتصادی کشور لازم بداند، ما انرژی الیکین را گسترش میدهند.

وی افزود، بخاطر خدماتی که جناب اسماعیل خان برای مردم این ولایت انجام داده است،لازم بود که از وی تقدیر گردد، بناءً این الیکین بپاس خدمات وی برایش ارسال خواهد گردید.

در همین حال عبدالله برات یکی از فعالین مدنی در بامیان به آژانس خبری وخت گفت: این الیکین ها بخاطری به آقای رییس جمهور و اسماعیل خان سرپرست وزارت آب و برق فرستاده می شود که اگر مردم کابل و دیگر شهر های افغانستان نیز در بی برقی بسر میبرند از الیکین بامیان کمک بگیرند.

وی علاوه کرد، در شهر بامیان برق وجود ندارد، مردم این شهر تاهنوز از این وسیله برای روشنایی خانه های شان استفاده میکنند.

در عین حال داکتر فاروق وردگ وزیر معارف افغانستان که در مراسم انتقال مسوولیت های امنیتی بامیان آمده بود و تحفه های ارسالی مردم این ولایت را تسلیم شده است، به رسانه ها گفت: من این الیکین ها را به رییس جمهور و وزیر آب و برق میرسانم.

وی قول داد که یکی از این تحفه های با ارزش و وسیله روشنایی خانه های مردم بامیان را به مقامات حکومت مرکزی خصوصأ وزیر آب و برق افغانستان جناب اسماعیل خان تسلیم میدهد. گفتنیست که پیش از این نیز مردم بامیان طی یک گرد همایی مسالمت آمیز، در اعتراض به نبود برق در این ولایت، یک الیکین بزرگ را در چوک سر بازار این ولایت نصب کرده و آنرا به نام چوک اریکین مسمی کردند.