صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نیروهای امنیتی دومین منطقه را از ناتو تحویل گرفتند

نیروهای امنیتی دومین منطقه را از ناتو تحویل گرفتند

نیروهای افغان مسئولیت امنیتی شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان را برعهده گرفته اند. مهترلام، پس از ولایت بامیان، دومین منطقه است که مسئولیت های امنیتی آن از نیروهای ناتو تحویل گرفته می شود. قرار است مسئولیت امنیتی ولایات پنجشیر و کابل (به جز ولسوالی سروبی) و شهرهای هرات، مزار شریف و لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند نیز ظرف روزهای آینده به نیروهای افغان سپرده شود.

مقامات افغان می گویند، نیروهای ناتو کماکان در این مناطق حضور خواهند داشت، اما در عملیات نظامی سهم نمی گیرند. نقش این نیروها بیشتر ارایه آموزش به نیروهای افغان و سهم گرفتن در برنامه های توسعه ای خواهد بود.
لغمان از ولایات نسبتا نا امن در شرق کشور است که گروه های شورشی مسلح، به ویژه در ولسوالی های مرزی آن فعال هستند.

با توجه به نگرانی های امنیتی در لغمان، انتقال مسئولیت های امنیتی در این ولایت تنها محدود به شهر مهترلام، مرکز ولایت است و مقامات می گویند، نیروهای خارجی در عملیات نظامی در بیرون از شهر مهترلام کماکان سهم خواهند داشت.
همزمان با آغاز رسمی برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، حملات گروه های مسلح در مناطق مختلف شدت گرفته است.

احمد ولی کرزی، برادر رئیس جمهور کرزی، جان محمد خان، مشاور ارشد رئیس جمهور، هاشم وطنوال، عضو مجلس نمایندگان و نیز رئیس شورای علمای قندهار از چهره های مهمی هستند که ظرف یک هفته اخیر در حملات شورشیان کشته شده اند.

علاوه بر این حملات، نیروهای امنیتی خبر داده اند که ظرف روزهای اخیر، چندین حمله را در مناطق مختلف خنثی کرده و افرادی را بازداشت کرده اند. از جمله، اداره امنیت ملی خبر داده است که تنها در کابل، پایتخت، شش نفر به اتهام دست داشتن در حملات انتحاری بازداشت شده اند.

سخنگوی امنیت ملی به بی بی سی گفت که این افراد مواد انفجاری و وسایلی که در حملات انتحاری از آن استفاده می شود، با خود داشته اند. دولت افغانستان تاکید دارد که مذاکره با مخالفان مسلح حکومت، تنها راه پایان دادن به خشونتها در این کشور است. اما درخواستهای حکومت برای مذاکره، همواره با شدت حملات گروه طالبان دنبال شده است.