صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسماعیل خان : پاکستان ميخواهد يک جنگ بزرگتر ديگر را بر افغانستان تحميل کند

اسماعیل خان : پاکستان ميخواهد يک جنگ بزرگتر ديگر را بر افغانستان تحميل کند

سرپرست وزارت انرژی و آب ،حملات توپخانه از پاکستان بر افغانستان و ترورهای زنجیره ای شماری از شخصیت های نظامی و ملکی کشور را به هم مرتبط دانست. اسماعیل خان که يکى از قوماندانان جهادى پرنفوذ در غرب کشور بشمار ميرود؛ روزچهارشنبه ٢٩ سرطان در یک نشست خبری درهرات سخن می گفت؛ از دولت خواست تا در برابر این وضعیت به طور جدی برخورد کند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد نقش پاکستان در نا امنی های اخیر کشور به ویژه ترور شماری از شخصیت های نظامی و ملکی، گفت: جای تردیدی نیست، حملات موشکی پاکستان طی دو ماه اخیر می رساند که آنها می خواهند ما را به یک جنگ بزرگتر روبرو سازند...

سرپرست وزارت انرژی و آب به طور تلویحی پاکستان را در ترورهای اخیر شماری از رهبران نظامی و ملکی د خیل دانست. اسماعیل خان گفت: شخصیت های ملی؛ یک نقطه مقاومت جدی و مطمئن در برابر قوت های خارجی هستند و آنها نیز برای رسیدن به اهداف دراز مدت خود، این افراد را از مقابل خود بر می دارند.

وی از شخصیت های ملی، آخرین هسته مقاومت در برابر دشمنان افغانستان نام برد و گفت که اکنون دشمنان افغانستان، این موضوع را فهممیده اند وآنان تا اکنون دراین کار خود موفق بوده اند. اسماعیل خان گفت: امیدوارم دولت افغانستان، برای حفاظت از شخصیت های ملی به طورجدی توجه کند تا با ضایعه بزرگ مواجه نشویم.

طى چند ماه اخير، شمار زیاد از شخصیت های نظامی و غیر نظامی از جمله احمد ولى کرزى برادر رئيس جمهور حامد کرزى ورئيس شوراى ولايتى قندهار، خان محمد و عبد الرحمن سيدخيلي قوماندانان آمنيۀ ولايتهاى قندروز و تخار ، جنرال داود داود قوماندان پوليس زون ٣٠٣ پامير در شمال کشور و ملک زرين يک متنفذ قومى و قوماندان جهادى سابق در شرق کشور؛ کشته شدند.

همچنان شب دوشنبۀ گذشته ،جان محمد خان مشاور رئيس جمهور و يکى از متنفذين قوم پوپلزيى و محمد هاشم وطنوال نمايندۀ مردم ارزگان در ولسى جرگۀ در شهر کابل طى يک حملۀ مسلحانه کشته شدند. سرپرست وزارت انرژی و آب حملات اخیر توپچی نیرو های پاکستان و ترور های صورت گرفته را در حالی که روند انتقال مسئولیت های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای امنیتی افغان آغاز شده است، در پایین آوردن روحیه مردم اثر گذارخواند.

وی افزود این اقدامات بر روحیه طالبان تاثیر می کند ؛اما تاکید کرد که این گروه در وضعیتی نیست که بتواند با نظام کنونی مقابله کند. با وجود این، اسماعیل خان از آن چه که به گفته وی خلع سلاح مجاهدین در سال های ابتداى سقوط طالبان خواند؛ انتقاد کرد و گفت: جامعه بین المللی و دولت با این کار اشتباه بزرگی کردند و به طالبان فرصت دادند، دوباره منسجم شوند.

اسماعیل خان، از طرح جدید دولت مبنی برجذب مجاهدین در تشکیلات امنیتی به ویژه اردوی ملی استقبال کرد و گفت که این فرصت خوبی است تا از مجاهدین که دارای تجارب جنگی و انگیزه هستند؛ برای تامین امنیت و شکست طالبان استفاده شود.