صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه آلمان: پس از سال 2014 هم متوجه مسوولیت مان هستیم

وزیر خارجه آلمان:   پس از سال 2014 هم متوجه مسوولیت مان هستیم

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در دومین روز سفر خود به افغانستان، ازسربازان آلمانی مستقر در مزارشریف دیدار ‏کرد.این دیدارپیش از انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان در شهر مزارشریف صورت می‌گیرد.
وستروله با عطامحمد نوروالی ولایت بلخ درباره واگذاری مسوولیت های امنیتی به سربازان وپولیس افغانستان صحبت می کند.

تا حال مسوولیت تامین امنیت چهارمنطقه به نیروهای افغانستان واگذارشده است. روزگذشته انتقال مسوولیت ها در ولایت هرات انجام شد. پس از آن این روند در شهرمزارشریف، پنجشیرو کابل ادامه می یابد.

براساس برنامه ی اعلام شده، قراراست نیروهای رزمی بین المللی تا سال 2014 از افغانستان بیرون شوند و روند واگذاری مسوولیت در تمام کشور عملی شود. وستروله روزجمعه (31 سرطان) درشهرمزارشریف گفت، واگذاری مسوولیت امنیتی به نیروهای افغان به این معنا نیست که ماموریت آلمان در افغانستان پایان یافته است. او باردیگر تاکید کرد که: پس از سال 2014 هم ما متوجه مسوولیت خود نسبت به افغان‌ها هستیم .

این چهارمین سفر وستروله به افغانستان در عرض دو سال است. این سیاستمدار حزب لیبرال دموکرات‌ها دیروز پنج‌شنبه (30 سرطان) در کابل با حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، زلمی رسول، وزیر خارجه و جنرال جان الن، فرمانده جدید نیروهای بین المللی حافظ صلح، ایساف، دیدار کرد.

وستروله واگذاری مسوولیت های امنیتی را یک دور جدید سیاست آلمان برای افغانستان عنوان کرد.

مزارشریف نخستین منطقه در بخش مسوولیت ارتش آلمان است که افغان‌ها مسوولیت آن را بر عهده می‌گیرند. مقر اصلی محلی نیروهای ایساف در اردوگاه نظامی مارمل، در حاشیه شهرمزارشریف است.

مزارشریف یکی از ثروتمندترین و امن ترین مناطق کشور به شمار می آید. البته درآنجا نیز روز چهارشنبه (29 سرطان) سه فرد ملکی در پی یک حمله انتحاری جان باختند.

در فصل بهار، شماری از مردم که توسط سردسته شان تحریک شده بودند، به محوطه سازمان ملل هجوم بردند، هفت خارجی در پی این حمله کشته شدند.

ایساف می‌گوید، درمجموع وضعیت امنیتی در شمال افغانستان بهبود یافته است. جنرال کارستن یاکوبسن، سخنگوی ایساف گفت، در مقایسه با سال گذشته این منطقه به طور واضح آرامتر شده است.