صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیش از پنجاه شورشی در پکتیکا کشته شدند

بیش از پنجاه شورشی در پکتیکا کشته شدند

نیروهای ناتو می گویند، دریک عملیات نظامی درشرق افغانستان، بیش از 50 شورشی کشته شده اند.به گفته یک ‏سخنگوی ناتو، شورشیان وابسته به شبکه حقانی قصد راه اندازی حمله های تروریستی را داشتند. ‏این حمله در پکتیکا صورت گرفته است.

مقامات پیمان نظامی ناتو روز جمعه (31 سرطان) طی بیانیه ای اعلام کردند که نیروهای بین المللی بر اردوگاه آموزشی افراط گرایان واقع در ولسوالی سرروضه ولایت پکتیکا حمله بردند. دراین درگیری بیش از 50 شورشی کشته شدند. ولایت پکتیکا با پاکستان هم مرز است و شورشیان از آن طرف مرز به افغانستان می آیند.

مقامات ناتو می گویند، جنگ علیه شورشیان که تا دندان مسلح بودند، بالای اردوگاه آموزش های تروریستی در ولایت پکتیکا از پنج شنبه شب تا جمعه به طول انجامید. ناتو و مقامات امنیتی افغانستان درباره تلفات جانی یا زخمی شدن نیروهای بین المللی و افغان، چیزی نگفته اند.

ناتو ادعا کرده است که این شورشیان از خارج برای آموزش های تروریستی به افغانستان آمده بودند. نیروهای ائتلاف می گویند، آن ها پس از آن که سرنخی دریافت کرده اند، وارد عمل شده اند.

مقامات نیروهای ناتو درافغانستان می گویند، شورشیان شبکه حقانی این جنگجویان تندرو را به شکل مخفیانه وارد افغانستان کرده بودند. در اطلاعیه ناتو آمده است، قرار بود از جنگجویان در حمله های تروریستی در سراسر افغانستان استفاده شود. شبکه تروریستی حقانی با طالبان و القاعده متحد است و بیشتر در نوارمرزی افغانستان فعالیت دارد.

مقامات افغان شبکه حقانی را متهم به حمله های تروریستی در افغانستان می کنند. تصور می شود که این شبکه حملات انتحاری به هوتل انترکانتیننتال کابل را برنامه ریزی کرده است.10تن ملکی در پی این حملات در ماه گذشته جان باختند.
مقامات امریکایی و شماری از نمایندگان کانگرس این کشور ضمن تایید روابط برخی ازجناح های حکومت پاکستان با گروه های تروریستی خواستار فشار بیشتر به پاکستان شده اند.

قرار است نیروهای افغان مسوولیت امنیتی هفت شهر را از نیروهای تحت رهبری امریکا به عهده بگیرند. این درحالی است که نیروهای شورشی بر شدت حملات خود افزوده اند. ائتلاف تحت رهبری امریکا گفته است که ماموریت جنگ خود در افغانستان را در سال 2014 پایان می دهد.