صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان یک کودک هشت ساله را در هلمند به دار آویخته اند

طالبان یک کودک هشت ساله را در هلمند به دار آویخته اند

پس از واگذاری مسئولیت امنیتی شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، مقامهای محلی از اعدام یک پسر هشت ساله توسط طالبان در شهر گرشک این ولایت خبر داده اند. گرشک یکی از ولسوالیها ولایت هلمند است که گروه طالبان در مناطق روستایی آن نفوذ دارند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت که طالبان این پسر هشت ساله را روز جمعه ربودند و از پدر او خواستند که در بدل آزادی پسرش خود را به همراه یک واسطه نقلیه پلیس به طالبان تسلیم کند. به گفته آقای احمدی، پدر این کودک مامور پلیس محلی ولایت هلمند است و پس از آن که او این درخواست طالبان را رد کرد، طالبان پسر او را به دار آویختند.

او افزود که طالبان جسد این کودک را روز شنبه، اول اسد به خانواده او تحویل دادند. سخنگوی والی هلمند همچنین گفت که پلیس برای آزادی این پسر تلاش کرد، اما نتوانست او را آزاد کند و طالبان خیلی زود اقدام به قتل او کردند.
آقای احمدی افزود که طالبان بر بخشهایی از گرشک و مناطق همجوار آن در ولسوالی های دیگر ولایت هلمند حضور سنگین دارند و دستگیری عاملان قتل این کودک به سادگی ممکن نیست.

هلمند از ناآرام ترین ولایت های افغانستان است و طالبان در بخشهایی از این ولایت حضور دارند. هزاران سرباز بریتانیایی و آمریکایی هم در این ولایت مستقر هستند.

اخیرا بر اساس برنامه واگذاری مسئولیت تامین امنیت از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان، مسئولیت امنیتی شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند به نیروهای افغان واگذار شد.
طالبان تلاش دارند که این برنامه را به چالش بکشند و توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در این مورد را زیر سوال ببرند. اما حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده که این برنامه بازگشت ناپذیر است و تا سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت امنیتی در سراسر افغانستان به نیروهای داخلی واگذار خواهد شد.