صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نگرانی اعضای مشرانو جرگه در مورد ترور شخصیت های پر نفوذ در افغانستان

نگرانی اعضای مشرانو جرگه در مورد ترور شخصیت های پر نفوذ در افغانستان

برخی از اعضای مشرانو جرگه افغانستان در مورد ترور و کشتار شخصیت های پرنفوذ و مقام های بلند پایه حکومتی در کشور ابراز نگرانی کرده اند. ترور و کشتار تعدادی از مقام های ارشد امنیتی و شخصیت های پرنفود و بزرگان قومی یکی پی دیگر، نگرانی و تشویش بسیاری از اعضای مشرانو جرگه را نیز بر انگیخته است.

اعضای مشرانو جرگه بلا فاصله پس از برگشت از رخصتی 45 روزه، این مساله را در صدر اولین اجلاس خود قرار داده و در زمینه به بحث های گسترده پرداختند. برخی از سناتوران، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان را مورد انتقاد قرار دادند که در جلوگیری از این رویداد ها کوتاهی کرده است.

به گفته آنان این ریاست باید نقش اش را در این راستا ایفا می کرد. سید فرخ شاه جناب و نعمت الله دو تن از اعضای مشرانو جرگه در مورد چنین گفتند: دستاورد ریاست امنیت ملی در تمام سال چه بوده است؟ بودجهء که به این ارگان اختصاص داده می شود چگونه به مصرف می رسد، باید از مسوولین این ارگان این موضوع پرسیده شود.

فعلاً جنگ استخباراتی و اطلاعاتی است. ما می بینیم که مهم ترین محلات و شخصیت های ما مورد حمله قرار می گیرند ولی ریاست امنیت ملی از چنین وقایع هیچ گونه آگاهی ندارد. در این اواخر شماری از مقام های بلند پایهء حکومتی و شخصیت های متنفذ، از جمله جنرال سید عبدالرحمن سیدخیلی، خان محمد مجاهد و جنرال شاه جهان نوری قوماندانان امنیه پیشین ولایات قندز، قندهار و تخار، جنرال داوود داوود قوماندان اسبق زون 303 پامیر و انجنیر عمر والی قندز در حملات انتحاری کشته شدند.

حدود دو هفته قبل احمد ولی کرزی رییس شورای ولایتی قندهار و برادر رییس جمهور افغانستان، جان محمد خان مشاور رییس جمهور کرزی و محمد هاشم وطنوال عضو ولسی جرگهء افغانستان نیز شکار این قتل های زنجیره یی شدند.
در همین حال ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان آنچه را اعضای مشرانو جرگه کوتاهی این ریاست در جلوگیری از رویداد های به میان آمده می خوانند، رد می کند.

لطف الله مشعل سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت که آنان توانسته اند اخیراً مانع عملی شدن پلان های مخالفین مسلح از جمله ترور فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه، عبدالرب رسول سیاف عضو ولسی جرگه، عطا محمد نور والی بلخ و ده ها بزرگ قومی و شخصیت های جهادی گردند.

ما می پذیریم که در حوادث اخیر سهل انگاری های صورت گرفته است، اما در استقامتی که ریاست امنیت ملی کار می کند، وظایف خود را به وجه احسن اجرا کرده است. آقای مشعل گفت که در این کشتار ها، حلقات از استخبارات کشور های همسایه، شبکهء القاعده، جیش محمد و گروه حرکت انصار دست داشته و با این کار می خواهند که موانع را در برابر پروسهء انتقال مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان و امضای سند همکار های دراز مدت استراتیژیک میان افعانستان و امریکا ایجاد کنند.

مشرانو جرگهء افغانستان در اجلاس روز یکشنبه پس از بحث های زیاد فیصله کرد که در یکی از جلسه های آینده این جرگه مشاور امنیت ملی افغانستان وزرای دفاع و داخله و سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی به هدف ارایهء توضیحات در مورد وضعیت امنیتی کشور و عوامل افزایش نا امنی ها در افغانستان خواسته شوند.