صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مسئولیت امنیتی پنجشیر به نیروهای افغان سپرده شد

مسئولیت امنیتی پنجشیر به نیروهای افغان سپرده شد

ولایت پنجشیر، در شمال کابل، ششمین منطقه است که مسئولیت های امنیتی آن به نیروهای افغان تحویل داده می شود. این ولایت که از تاسیس آن حدود پنج سال می گذرد، از آرام ترین مناطق افغانستان در ظرف ده سال اخیر بوده است.

براساس برنامه دولت، هفت منطقه کشور از جمله لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، مهترلام، مرکز ولایت لغمان، شهر مزار شریف، ولایت بامیان، ولایت پنجشیر و ولایت کابل به جز ولسوالی سروبی، باید در نخستین مرحله به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار می شد.

با این حال، در مورد انتقال مسئولیت های امنیتی ولایت کابل ، اظهارات متفاوتی مطرح شده است. مقامات افغان در مراسم تحویل مسئولیت های امنیتی پنجشیر اعلام کردند که این ولایت، آخرین منطقه افغانستان است که در نخستین مرحله انتقال مسئولیت های امنیتی، به نیروهای افغان سپرده شده است.

به این اساس، به گفته مقامات، مسئولیت های امنیتی کابل بدون برگزاری مراسم رسمی به نیروهای افغان سپرده می شود. اما منابعی در کمیسیون انتقال مسئولیت های امنیتی به بی بی سی گفته اند که برنامه انتقال در کابل به تاخیر افتاده است و قرار است مراسم رسمی آن پس از پایان ماه رمضان برگزار شود.

پیش از این، گمانه زنی هایی وجود داشت که انتقال مسئولیت امنیتی کابل به نیروهای افغان، به دلیل تراکم دفاتر خارجی و وزارتخانه ها در این شهر، امکان پذیر نیست و در نظر است تا روند انتقال مسئولیت های امنیتی در این ولایت تعطیل شود.
اما وزارت داخله می گوید، مسئولیت های امنیتی کابل عملا دو سال پیش به نیروهای افغان واگذار شده بود و نیازی نیست که مراسم رسمی در این رابطه برگزار شود.

اشاره وزارت داخله، به برنامه ای است که حدود دو سال پیش، نیروهای افغان کنترل تمامی شهر کابل را برعهده گرفتند، اما این برنامه در آن زمان، شامل سراسر ولایت کابل نمی شد و نیروهای خارجی هم اکنون در ولسوالی های کابل عملا در عملیات های نظامی شرکت دارند.(بی بی سی)