صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مایک مولن: ما از حملات بر مقامات ارشد افغان متحیر نیستیم

مایک مولن: ما از حملات بر مقامات ارشد افغان متحیر نیستیم

لوی درستیز نیرو های امریکایی می گوید که حملات علیه مقامات ارشد افغان، موردی است که نیرو های امریکایی آنرا قبلاً پیش بینی کرده بودند. مایک مولن در سفرش به ولایت قندهار گفت: ما از این حملات متحیر نیستیم، ما فکر می کردیم که مخالفین به چنین اقداماتی دست می زنند.

مولن به خبرنگاران در قندهار گفت: کار های زیادی در پیشروست تا از این گونه حملات جلوگیری صورت گیرد. گراف خشونت ها در افغانستان در حالی اوج گرفته که ایالات متحده خروج نیروهایش از افغانستان را آغاز کرده و قرار است تا پایان امسال 10 هزار تن از عساکر این کشور از افغانستان خارج شوند.

مایک مولن گفته که با وجود آغاز برنامه خروج، در حدود شصت و هشت هزار نظامی این کشور در افغانستان باقی خواهند ماند. به گفته لوی درستیز اردوی امریکا، نیرو های کشورش تا زمانی که نیاز است در افغانستان باقی خواهند ماند تا به افغان ها در خصوص برقراری امنیت اطمینان بدهند.

در چند ماه گذشته حملات بالای مقامات ارشد افغان از سوی طالبان و گروه های مخالف مسلح دولت افزایش یافته است. از کشته شدن جنرال داود داود قوماندان زون سه صد و سه پامیر گرفته، تا قتل شاه جهان نوری قوماندان امنیه ولایت تخار، کشته شدن والی سابق ارزگان با یک نماینده ولسی جرگه، ترور احمد ولی کرزی رییس شورای ولایتی قندهار و برادر رییس جمهوری کرزی و کشته شدن غلام حیدر حمیدی شاروال قندهار که همه تقریباً در چند هفته رخ داده اند، به نحوی نگرانی ها را از تهدید های احتمالی افزایش داده است.

لوی درستیز اردوی امریکا گفته که آنها برای جلوگیری از این گونه حملات به تلاش های خود ادامه می دهند. به باور مایک مولن کسانی وجود دارند که فکر می کنند، همه اقدامات به اجرا گذاشته شده و بیش از این ممکن نیست. اما به گفته او پیشرفت های هم صورت گرفته است.

یکی از موارد دیگر تسلیم دهی مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان است که مرحله اول آن در ولایت پنجشیر به پایان رسید. مایک مولن می گوید: پیشرفت های زیادی در سال گذشته صورت گرفته و او اطمینان می دهد که این پیشرفت ها ادامه خواهد یافت.