صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک افسر اردو به اتهام همکاری با طالبان بازداشت شد

یک افسر اردو به اتهام همکاری با طالبان بازداشت شد

اداره امنیت ملی اعلام کرده است که یک افسر اردو را به اتهام همکاری با طالبان برای انجام حمله انتحاری در کابل بازداشت کرده است. لطف الله مشعل سخنگوی اداره امنیت ملی در یک نشست خبری گفته که این افسر گل محمد نام دارد و در اعترافات خود اتهام مطرح شده علیه خود را پذیرفته است.

آقای مشعل گفته است: اداره امنیت ملی گل محمد را دستگیر کرده است کسی که افسر ارتش ملی افغانستان بود و قصد سازماندهی حمله انتحاری و تروریستی را داشت. آقای مشعل همچنین گفت که این افسر عضو یک دسته وابسته به گروه طالبان در شهر کابل است.

گل محمد که خود در بازداشت امنیت ملی است، متهم است که قصد سازمان دهی حمله به سه نقطه در شهر کابل، از جمله وزارت دفاع و مرکز فرماندهی ناتو را داشته است. سخنگوی اداره امنیت ملی گفته که شماری از پسته های متعلق به اردو در محله ششدرک در شهر کابل تحت فرمان گل محمد بوده است.

وزارت دفاع و مرکز فرماندهی ناتو و شماری از مهمترین مراکز دولتی در همین محله واقع شده است. این محله با کاخ ریاست جمهوری هم فاصله چندانی ندارد. به گفته آقای مشعل، این افسر ارتش اسرار محرم دولتی را به طالبان می فرستاده و با شماری از فرماندهان طالبان در شرق افغانستان ارتباط داشته است.

سخنگوی اداره امنیت ملی افزوده که گل محمد در اعترافات خود گفته که قرار بوده طالبان در بدل همکاری او در اجرای حمله انتحاری در محله ششدرک، از گروه طالبان پول دریافت کند. وزارت دفاع افغانستان جزئیات دستگیری این افسر اردو را فاش نکرده، اما جنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزازت دفاع به بی بی سی گفته که گل محمد افسر بخش تدارکات وزارت دفاع افغانستان بوده است.

رخنه گروه طالبان در نیروهای مسلح افغانستان از مشکلات جدی در این شمرده می شود. پیش از این نیز طالبان قادر شده اند دست به حملاتی بزنند که بدون نفوذ آنها در میان نیروهای مسلح دشوار به نظر می رسد. حمله یک مرد مسلح به شفاخانه چهارصد بستری محمد داوود خان، بزرگترین شفاخانه نظامی در مرکز شهر کابل در ماه می گذشته که منجر به کشته شدن دست کم شش دانشجوی پزشکی در این شفاخانه شد، یکی از این موارد بود.

این حمله به وسیله یک بمبگذار انتحاری که لباس نظامی پوشیده بود، انجام شد. هر چند طالبان گفته اند که این مرد عضو این گروه نبوده است. همچنین در مواردی سربازان ارتش و پلیس افغانستان به همکاران خارجی خود تیراندازی کرده اند.
اخیرا اداره امنیت ملی اعلام کرده که برنامه تازه ای را روی دست گرفته است که بر اساس آن اطلاعات در باره افرادی را که در واحدهای نیروهای امنیتی استخدام می شوند، گردآوری می کند تا از ورود نفوذی های شورشیان به این واحدها جلوگیری شود.

پیش از این اداره امنیت ملی از خنثی کردن طرح حمله به میدان هوایی کابل خبر داده بود. به گفته مقامهای این اداره، چند نفر به اتهام دست داشتن در این حمله نیز باز داشت شده اند.