صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفیر ایران در کابل: غرب در پی اخلال روابط کابل- تهران است

سفیر ایران در کابل: غرب در پی اخلال روابط کابل- تهران است

سفیر ایران درکشور ادعا کرده است که کشورهای غربی در پی اخلال روابط تهران و کابل هستند. فدا حسین مالکی که با خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) صحبت می کرد، مناسبات افغانستان و ایران را خوب توصیف کرد و گفت که نزدیکی دو کشور، تلاشهای غرب برای تخریب روابط افغانستان و ایران را با شکست روبرو کرده است.

آقای مالکی گفت: کارشکنی‌ها علنی نیست، به عنوان نمونه، اگر یک شرکت ایرانی عهده‌دار اجرای طرح عمرانی در افغانستان شود، آنها (غرب) از طریق دستگاه اداری این کشور فشار می‌آورند تا آن پروژه در نهایت به شرکت ایرانی سپرده نشود.
او افزود: با توجه به روابط خوب تهران و کابل، معمولا این مانع تراشی ها و فشارها به نتیجه نمی‌رسد. سفیر ایران در کابل گفته است که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تمایل ندارند روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران و کابل گسترش یابد.

مقامات دولتی افغانستان و ایران همواره بر روابط حسنه میان دو کشور تاکید داشته اند، اما دیپلماتهای ایرانی، به شکل آشکارا اعتراض خود را نسبت به حضور نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان ابراز کرده‌اند. مقامات ایرانی، حضور ناتو در افغانستان را نیز یک عمل اشغالگرانه می داند و خواستار خروج نظامیان خارجی از افغانستان است.

دولت افغانستان اما تاکید دارد که حضور نظامی جهان در افغانستان، برای مبارزه با تروریسم است. مقامات افغان بارها گفته اند که اجازه نمی دهند کشورهای همسایه افغانستان با تهدیدی از ناحیه ای حضور نظامی آمریکا در این کشور روبرو شوند.

نظامیان ناتو، حلقاتی در ایران را به حمایت از شورشیان مسلح در افغانستان متهم کرده و می گویند که از این کشور، به طالبان در افغانستان سلاح و تجهیزات نظامی فرستاده می شود.(بی بی سی)