صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیردفاع: درجنگ افغانستان جنگجویان خارجی افزایش یافته است

وزیردفاع:  درجنگ افغانستان جنگجویان خارجی افزایش یافته است

ستر جنرال عبدالرحیم وردګ وزیردفاع افغانستان می گوید،که مخالفین مسلح دولت(طالبان)تمرکز جنگ را در سال روان از زون جنوب غرب و جنوب به زون شرق(ولایات نورستان،کنر،ننگرهار،لغمان و پکتیا) انتقال داده و حملات خود را در این زون بیشتر نموده اند.

آقای وردګ علاوه کرد،که فعلا زون شرق از لحاظ تهدیدات امنیتی در درجه نخست قرار دارد،که این زون در گذشته از لحاظ تهدیدات امنیتی در درجه سوم قرار داشت و زون جنوب غرب در سال گذشته با تهدید ترین مناطق بحساب می آمد.وی که در مجلس عمومی مجلس سنا صحبت می کردگفت: در جنگ افغانستان نسبت با سال گذشته جنگجویان خارجی بشمول جنگجویان کشورهای همسایه و کشورهای افریقایی افزایش یافته است،زیرا تبلیغات بشکل شده است که جهاد اصلی وجنگ اصلی در افغانستان می باشد،واین جنگجویان تمرکز جنگ را در افغانستان بیشتر کرده اند.

به گفته ای وزیر دفاع،مخالفین مسلح دولت (طالبان)80 الی 90 در صد حملات خود را از طریق انتحار وبمب گذاری های کنار جاده انجام می دهند،زیرا آنان توان جنگ رو یا رویی را با نیروهای خارجی و افغان ندارند،لذا دست به چنین حملات می زنند.

وزیردفاع در ادامه سخنان خود گفت: فعلاً یک صد هزار نیروی داخلی وخارجی در افغانستان با مخالفین مسلح دولت در حال نبرد استند وتا ماه میزان سال آینده ارقام اردوی افغانستان به 195 هزار تن می رسد. جنرال وردګ تاکید کرد که اگر جنگ با تروریزم به پیروزی نرسید،حکومت افغانستان در انتقال مسوولیت های امنیتی به ناکامی مواجه است و در این پروسه ناکام می ماند.

گفتنیست که پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی هفت منطقه افغانستان هفته ای پیش به نیروهای افغان آغاز شده است که روند دوم این پروسه بعدآ آغاز می شود. (وخت)