صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تغذی با شیر مادر 19 درصد مرگ و میر اطفال را کاهش میدهد

تغذی با شیر مادر 19 درصد مرگ و میر اطفال را کاهش میدهد

وزارت صحت عامه هفته جهانی تغذی با شیر مادر را به منظور بلند بردن سطح آگاهی خانواده ها به ویژه مادران مبنی بر اهمیت تغذیه باشیر مادر در جهت صحت وسلامتی اطفال، دیروز درکابل تجلیل نمود. به گزارش آژانس خبری روز؛ دوکتور ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت عامه به رسانه ها گفت که هفته جهانی تغذی با شیر مادر همه ساله در بیش از 170 کشور جهان برگزار میگردد و امسال تحت شعار با من حرف بزن! تغذی طفل باشیر مادر تجربه سه بعدی است تجلیل میگردد.
وی افزود که وزارت صحت عامه تلاش می ورزد که در پهلوی بهبود وضع صحی مردم، میزان مرگ و میر بلند اطفال را در همه حالات کاهش دهد.

خانم دلیل گفت؛ تحقیقات علمی نشان میدهد که تغذی خالص باشیر مادر الی سن شش ماهگی در حدود 13% میزان مرگ و میر کودکان را کاهش می دهد، درحالیکه باعملی نمودن تکمیل تغذی ما میتوانیم در حدود 6% که مجموعا 19% می شود، مرگ و میراطفال را کاهش دهیم.

به گفته وی؛ این یکی از راه های ساده و آسان در کشور ما برای کاهش میزان مرگ و میر شیرخواران و اطفال می باشد. دوکتور دلیل هم چنین افزود که در حال حاضر میزان تغذی خالص با شیرمادر در افغانستان در حدود 35 در صد می باشد.
او درمورد میزان مرگ و میراطفال گفت که از هر6 طفل زیر سن 5 سال یک تن آن از بین می رود.

خانم دلیل از خانواده ها، علمای دین، معلمان مکاتب و رسانه ها خواست که برای بالا بردن سطح آگاهی مادران در باره فواید تغذی باشیرمادر تلاش نموده تا میزان مرگ و میر اطفال در کشور کاهش یابد.
هفته جهانی تغذی با شیر مادر در حالی تجلیل می گردد که آمار بلندی از مرگ و میر کودکان درافغانستان وجود دارد.