صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تلاش برای کاهش بهای پترول

تلاش برای کاهش بهای پترول

دولت می گوید که تلاشهایی را برای کاهش بهای پترول در بازارهای این کشور آغاز کرده و قرار است به زودی هیاتی برای خرید نفت به روسیه اعزام شود. وزارت تجارت باور دارد که با خریداری نفت از روسیه، بهای هر لیتر پترول در بازارهای افغانستان پنج افغانی کاهش خواهد یافت.

این وزارت اخیرا قیمت فروش پترول را در بازارهای افغانستان مشخص کرده و می گوید که به طور کامل بر این برنامه نظارت می کند تا فروشندگان، از نرخ اعلام شده تجاوز نکنند. فرید احمد شیرزی، رئیس بخش مواد نفتی وزارت تجارت می گوید که فروشندگان متخلف مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

به گفته وزارت تجارت، علاوه بر خریداری نفت از روسیه، قرار است تا سه صد هزار تن نفت هم از ایران وارد افغانستان شود. به گفته مقامات این وزارت، این مواد در حوزه جنوب غربی افغانستان توزیع خواهد شد.
علاوه بر نفت، نرخ بسیاری از مواد اولیه نیز در بازارهای افغانستان ظرف ماه های اخیر رو به افزایش بوده است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان اخیرا گفت که در ماه رمضان، بر فروش اجناس در بازارهای کشور از نزدیک نظارت خواهد کرد تا قیمت کالاهای اساسی از کنترل خارج نشود. اما گزارشها نشان می دهد که قیمتها در بازارهای افغانستان در مقایسه با یک هفته پیش، افزایش چشمگیری داشته است.

مشکلاتی که تاجران افغان در وارد کردن کالاهای خود از مرز پاکستان دارند، یکی از دلایل برجسته افزایش قیمتها در بازارهای افغانستان عنوان می شود.(بی بی سی)