صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۳۱ سرباز آمریکایی و ۷ سرباز افغان در سقوط هلیکوپتر ناتو کشته شدند

۳۱ سرباز آمریکایی و ۷ سرباز افغان در سقوط هلیکوپتر ناتو کشته شدند

دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده است که در اثر سقوط هلیکوپتر نیروهای ویژه آمریکایی ۳۱ تن از نیروهای ویژه آمریکایی کشته شده‌اند. ناتو از سقوط یک هلیکوپتر خود خبر داده و گفته است در این باره تحقیق خواهد کرد.
هفت سرباز امنیتی افغانی نیز در این حادثه کشته شده اند.

دفتر آقای کرزی روز شنبه، ۱۵ اسد با صدور اعلامیه ای گفته است که رئیس جمهوری افغانستان به مناسبت کشته شدن این سربازان ابراز تاسف کرده و به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تسلیت گفته است.
بر اساس این اعلامیه، این هلیکوپتر جمعه شب در ولایت میدان وردک سقوط کرد و ۳۱ تن و از جمله خدمه پرواز کشته شدند.

مرکز اطلاع رسانی نیروهای ناتو روز شنبه، ۱۵ اسد با صدور اطلاعیه ای بدون اشاره به تلفات این سانحه گفته که پس از سقوط این هلیکوپتر، عملیات برای بازیابی لاشه آن آغاز شده است.

ناتو محل دقیق سقوط این هلیکوپتر خود را هم مشخص نکرده، اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان درگفتگو با بی بی سی مدعی شد که جنگجویان آنها این هلیکوپتر را در میدان-وردک در غرب کابل توسط راکت سرنگون ساخته اند.

او گفت این حادثه پس ازآن رخ داد که نیروهای ناتو به یک خانه که جنگجویان طالبان درآن گردهم آمده بودند، حمله کردند.

سخنگوی طالبان از کشته شدن هشت طالب نیز در جریان درگیری با نیروهای افغان وناتو در این منطقه خبرداد. مرکز اطلاع رسانی ناتو در افغانستان ادعای طالبان را تایید نکرده، اما حضور شورشیان در محل حادثه را تایید کرده است.

یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته است که یک هلیکوپتر ناتو پس از فرود بر فراز بام خانه یک فرمانده طالبان، زمانی که قصد پرواز داشت، در جریان درگیری سقوط کرد. اگر خبر کشته شدن ۳۱ سرباز آمریکایی در اثر سقوط این هلیکوپتر درست باشد، این سانحه مرگبارترین حادثه برای نیروهای خارجی در ده سال گذشته در افغانستان است.

در همین حال دفتر مطبوعاتی ناتو در خبرنامه دیگر خود از کشته شدن یک سرباز تحت فرمان ناتو در جنوب کشور خبر داده است. در اطلاعیه ناتو آمده که این سرباز در اثر انفجار بمب دست ساز جان خود را از دست داده است.(بی بی سی)