صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تحقیقات جهت دریافت علت اصلی سقوط هلیکوپتر نیروهای بین المللی آغاز شده است

تحقیقات جهت دریافت علت اصلی سقوط هلیکوپتر نیروهای بین المللی آغاز شده است

در حالیکه تحقیقات در مورد علت سقوط طیارهء هلیکوپتر نیروهای ناتو در ولایت میدان وردگ تکمیل نگردیده است، مسوولان وزارت دفاع ملی می گویند: آنان باور ندارند طالبان سلاح های ضد هلیکوپتر های نظامی را درست داشته باشند.
مسوولان وزارت دفاع ملی از آغاز تحقیقات تازه به هدف دریافت علت اصلی سقوط طیاره هلیکوپتر نیروهای بین المللی در ولایت میدان وردگ افغانستان خبرداده اند.

دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی در صحبت با رادیو آزادی گفت: برای دریافت علت اصلی سقوط این هلیکوپتر در ولایت میدان وردگ، تحقیقات جریان داشته و آنان باور ندارند که این طیاره از سوی گروه طالبان سقوط داده شده باشد. آقای وزیری به ادامه افزود: من مطلقاً بدین نظر استم که طالبان سلاح ضد هوا را ندارند که آنها بتوانند طیارات را تهدید کنند یا راکت های ضد هوا را داشته باشند.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان بعد از وقوع این حادثه با پخش خبرنامهء گفت که این طیاره از سوی افراد آنان به واسطهء راکت سقوط داده شده است. آیساف تایید کرده که در نتیجهء سقوط یک هلیکوپتر نیروهای ناتو در ولسوالی سید آباد میدان وردگ، پریشب 30 سرباز امریکایی، یک ترجمان افغان آنان و 7 سرباز اردوی ملی کشته شدند.

جان آلن قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، در خبرنامهء ضمن ابراز همدری و غم شریکی با خانواده های قربانیان این حادثه، افراد کشته شده در این رویداد را قهرمانان واقعی خطاب کرده و گفته است که این سربازان بخاطر آزادی قربانی های دیگر هم داده اند.

در ساعات اول پس از سقوط این هلیکوپتر، در مورد تلفات ناشی از این حادثه نیروهای بین المللی چیزی نگفته بودند، ولی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه یی تایید کرد که در این حادثه 31 تن از سربازان امریکایی همراه با هفت سرباز کوماندوی افغان کشته شدند.