صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استفاده از ماین های کنار سرک علیه نیروهای خارجی افزایش یافته است

استفاده از ماین های کنار سرک علیه نیروهای خارجی افزایش یافته است

با وجود تلاش های نیروهای ایالات متحده امریکا جهت جلوگیری انتقال مواد کیمیاوی از پاکستان که در ساختن بمب های کنار سرک بکار برده می شوند، استفاده از این مواد انفجاری علیه نیروهای خارجی و افراد ملکی در افغانستان به طور بی سابقه افزایش یافته است.

شورشیان طالب که تقریباً یک دهه مصروف مبارزه و جنگ با نیرو های ایالات متحده امریکا و ناتو در افغانستان می باشند، در حال حاضر جهت ضربه به پرسونل نظامی و وسایط نقلیه نیروهای خارجی، بمب های کنار سرک و ماین های ضد پرسونل را در سرک های پر گرد و خاک افغانستان، جابجا می کنند.

یک ادارهء وزارت دفاع امریکا بنام جیددو که وظیفه دارد استفاده از بمب های کنار سرک را متوقف سازد، یک ارزیابی را از وضع موجوده در افغانستان که نیروهای خارجی به آن روبرو می باشند، پیشنهاد کرده است. ایرین سمیت سخنگوی اداره جیددو در وزارت دفاع امریکا به آژانس خبری فرانس پرس گفته است: با وجود ممانعت وسیع از انتقال کود کیمیاوی که از آن جهت ساختن بمب های کنار سرک استفاده می شود، در جریان یک سال گذشته مقدار مواد زیاد کود کیمیاوی و یا کلسیم امونیم نایتریت وارد افغانستان شده است که بیشتر این مواد، از طریق پاکستان انتقال می یابد.

بر اساس معلومات این ادارهء وزارت دفاع امریکا، از ماه اپریل تا ماه جون در حدود 3500 بمب کنار سرک در افغانستان بدست آمده است که این رقم 14 درصد افزایش را در مقایسه با همین مدت سال گذشته نشان می دهد. گفته می شود در ماه جون امسال استفاده از بمب های کنار سرک و ماین های ریموت کنترول نسبت به حد متوسط آن، 25 درصد افزایش یافته است.

ولایت ناآرام هلمند جاییکه طالبان بیشتر نفوذ دارند، در کنار ولایت قندهار و مناطق که با پاکستان سرحد مشترک دارند، از انفجار بمب های کنار سرک و یا بمب های که از راه دور کنترول می شوند، بیشتر آسیب دیده اند. نیروهای پیاده که بر اساس ستراتیژی ترتیب شده جهت شکست طالبان، برای رسیدن و کمک به مردمان ملکی در منطقه تلاش می کنند، بطور خاص شکار این بمب ها و ماین ها می شوند.

این در حالیست که اخیراً استفاده از بمب ها و ماین های کنار سرک علیه نیروها 59 درصد افزایش یافته اند. در ارقام ارایه شده توسط ادارهء جیددو آمده است که نیروهای ایتلاف هم تلاش های شان برای از بین بردن ماین های کنار سرک را افزایش داده اند و صرف در بهار امسال در حدود 1900 سلاح را کشف و بدست آورده اند که سه برابر افزایش را نسبت به سال 2010 میلادی، تشکیل می دهند.