صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرزی: حل جنجالهای انتخاباتی نیازمند انعطاف پذیری است

کرزی: حل جنجالهای انتخاباتی نیازمند انعطاف پذیری است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با مقام های عدلی و روسای مجلس نمایندگان و سنا، گفته است که برای حل جنجالهای اخیر در مورد انتخابات پارلمانی افغانستان، هر سه قوا باید انعطاف پذیر باشند. در این دیدار، چند تن از رهبران مجاهدین و چهره های بانفوذ نیز حضور داشته اند.

یک مقام افغان که نخواست از او نام گرفته شود، به بی بی سی گفت که قرار است آقای کرزی تصمیم نهایی خود در مورد جنجالهای انتخابات پارلمانی را تا چند روز دیگر اعلام کند. ادعاهای گسترده ای در مورد بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان که حدود یک سال پیش برگزار شد، مطرح شده است. کمیسیون انتخابات افغانستان نیز از سوی دهها نفر از نامزدهای انتخابات که نتوانستند به مجلس راه پیدا کنند، به دست داشتن در این تقلب ها متهم شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای بررسی این ادعاها، دادگاه ویژه ای را ترتیب داد و این دادگاه اخیرا با اعلام نتایج کار خود، شصت و دو نفر از اعضای کنونی مجلس نمایندگان را به تقلب در انتخابات متهم کرده و عضویت آنها را در مجلس سلب کرد. مجلس نمایندگان که دادگاه ویژه را یک نهاد نامشروع می خواند، این تصمیم را نپذیرفته است.

از سوی دیگر مجلس نمایندگان، در هفته های اخیر تمامی تصمیم های دادگاه عالی را به دلیل پایان یافتن مهلت کار رئیس و دوتن دیگر از اعضای آن، غیر قانونی اعلام کرده و از نهاد های مختلف دولتی خواسته اند، هیچ حکم صادر شده از سوی دادگاه عالی را عملی نکنند.

مجلس بارها از آقای کرزی خواسته است بجای عبدالسلام عظیمی رئیس دادگاه عالی و دوتن دیگر از اعضای این دادگاه که یک سال پیش مدت کارشان تمام شده است، افراد دیگری را معرفی کند.براساس قانون اساسی افغانستان، اعضای دادگاه عالی باید از سوی مجلس نمایندگان نیز تائید شوند و همچنین هیچ کسی نمی تواند برای دو دوره عضو دادگاه عالی شود.

درگیری بین مجلس نمایندگان و آقای کرزی از یک سو و درگیری بین دادگاه عالی و مجلس نمایندگان از سوی دیگر، سبب بروز نگرانی مردم، توقف و کندی کار در ادارات دولتی شده است، حالا تلاشها برای حل این جنجالها آغاز شده و گفته شده که دفتر رئیس جمهور کرزی در هفته های اخیر، وارد اقدامات تازه ای شده است.

جزئیات بیشتری از دیدار رئیس جمهور کرزی با روسای هردو مجلس شورای ملی، اعضای دادگاه عالی و رهبران سابق جهادی، منتشر نشده است. اما منابعی در ریاست جمهوری گفته اند که آقای کرزی در این دیدار با آنکه تاکید داشت که قانون باید عملی شود، اما از هر سه قوا خواست تا برای حل این مسئله، انعطاف پذیر باشند.(بی بی سی)