صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناتو: عملیات نظامی در افغانستان تشدید می شود

ناتو:  عملیات نظامی در افغانستان تشدید می شود

دو روز پس از سقوط یک هیلکوپتر ناتو در افغانستان که سی و هشت کشته برجا گذاشت، این نیروها اعلام کرده اند که عملیات نظامی خود را برای سرکوب شورشیان در افغانستان شدت می بخشند. جنرال کارستن جکوبسن، سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که شورشیان با تمام وجود مقاومت می کنند و شکست آنها نیازمند جنگ سختی خواهد بود.

سخنگوی ناتو که در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد، گفت: دشمن مقاومت می کند و تا شکست آنها راه زیادی باقی است، هنوز جنگ سختی پیش روست و نیروهای امنیتی افغان بخش عمده ای از عملیات نظامی (علیه شورشیان) را به عهده دارند.

او سقوط هلی کوپتر ناتو در ولایت میدان وردک را حادثه ای غم انگیز خواند و گفت که کشته شدن سربازان افغان در کنار نیروهای آمریکایی در این حادثه، همکاری نزدیک میان این نیروها را نشان داد. با آنکه سخنگوی ناتو از تشدید عملیات نظامی در افغانستان خبر داد، اما این را رد کرد که این برنامه واکنشی به سقوط هلی کوپتر ناتو است.

او گفت: این حادثه (سقوط هلی کوپتر) هیچ تاثیری بر انجام عملیات ما نخواهد داشت. ما هر روز کشته و زخمی می دهیم. عملیات نظامی ما ادامه خواهد داشت و ما کماکان به تعقیب و پیگرد دشمن ادامه خواهیم داد. کشته شدن سی نفر از سربازان آمریکایی در سقوط هلی کوپتر ناتو در نخستین روز این هفته، بزرگترین تلفات آمریکا در یک حادثه واحد در افغانستان شمرده می شود.

کشته شدگان این حادثه، کماندوهای نیروی دریایی آمریکا، سربازان افغان، نیروی هوایی آمریکا و خدمه پرواز و یک مترجم بودند. مقام های افغان، شاهدان عینی و گروه طالبان گفته اند که این هلی کوپتر بر اثر حمله شورشیان مسلح سقوط کرده است.

اما نیروهای ناتو می گویند، تحقیقات در مورد علت سقوط این هلی کوپتر هنوز ادامه دارد. حضور دست کم هفده نفر از کماندوهای نیروی دریایی آمریکا در این هلی کوپتر، می رساند که این نیروها برای اجرای عملیات مهمی به منطقه رفته بودند.
طالبان می گویند، این هلی کوپتر به قصد حمله به خانه ای که شماری از طالبان در آن بودند، به ولایت وردک آمده بود، اما قبل از آنکه وارد عمل شود، طالبان با شلیک راکت، این هلی کوپتر را سرنگون کردند. (بی بی سی)