صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نسل ماهی در بغلان در خطر انقراض قرار دارد

نسل ماهی در بغلان در خطر انقراض قرار دارد

مسوولین ادارۀ حفظ محیط زیست ولایت بغلان میگویند که نسل برخی از ماهی های کمیاب، به دلايل شکار غیرقانونی در این ولايت رو به انقراض است. دریاهای اندراب، سرخاب، خنجان، بغلان و خیلاب؛ از جمله دریاهای ولایت بغلان میباشند که انواع ماهیهای کمیاب در آنها موجود است.

مسوولین می گویند که شکارچیان در این ولایت؛ توسط جنراتور، غذاهای زهری و استعمال بمب دستی در دریا، بصورت غیرقانونی ماهی های کمیاب را شکار می کنند. داکتر شهنواز شرار رئیس ادارۀ محیط زیست ولایت بغلان، گفت که نسل شیرماهی، سفیدماهی، لقه ماهی و ماهی خالدار، در حال انقراض است.

وی با اظهار نگرانی از این موضوع گفت: شکار ماهی های کمیاب، با وسایل مختلف غیرقانونی از جمله جنراتور و بمب دستی، هنوز هم جريان دارد. به گفتۀ منبع، ادامۀ شکار با مواد زهری، بمب دستی و جنراتور، نسل ماهی ها را از میان میبرد و اگر چنین شکارهای غیرقانونی متوقف نگردد، زیانهای بزرگ برنسل ماهی در دریاهای بغلان وارد میگردد.

شرار، همکاری مردم برای جلوگیری از شکار غیرقانونی ماهی در این ولایت را ضعیف دانسته و افزود که اگر مردم با آنها همکاری لازم را داشته باشند، قادر خواهند بود تا از انقراض ماهی در بغلان جلوگیری کنند. اما مردم می گویند که شکارچیان غیرقانونی ماهی، تعداد محدودی هستند که بصورت قاچاقی و در مکانهایی که به دور از دیدرس نیروهای امنیتی است، شکار می کنند.

حاجی خیرالدین یکتن از باشنده گان ولسوالی تاله و برفک، گفت: ما مردم، کنار دریای سرخاب زندگی میکنیم و شکار ماهی ره دوست داریم؛ اما هرگز نه به زهر و جنراتور بلکه به دام، تور و چنگک ماهی میگیریم. وی علاوه کرد که تنها یکتعداد از شکارچیان، بصورت قاچاقی و غیرقانونی اقدام به شکار ماهی با استفاده از جنراتور، غذاهای زهری و بمب دستی میکنند.

منبع با اشاره به این نکته که شکار با استفاده از زهر، بمب دستی و جنراتور، رایج شده است گفت که در صورت مشاهدۀ اینگونه افراد، آنها و دیگر مردم منطقه، مسوولین امنیتی را در جریان می گذارند. به گفتۀ این مرد، نسل ماهی خالدار گم شده درحالیکه پنج سال پیش، مقدار زیادی از این نسل ماهی در دریای سرخاب موجود بود.

محمدجان یکتن از باشنده گان شهر پلخمری، گفت: مردم از دولت میخواهن تا بیش از ای، ده جلوگیری از شکار ماهی با جنراتور، غفلت نکنه و این مردم را مجازات کنه. به گفتۀ وی، ماهی هایی که زیبا و کمیاب بودن، در حال حاضر کم شده و برخی نسلهای شان نیز از بین رفته است.

مسوولین امنیتی ولایت بغلان می گویند که آنها در تلاش اند تا جلو شکار بیرحمانه و غیرقانونی ماهی و دیگر حیوانات را بگیرند. احمد جاوید بشارت سخنگوی قوماندانی امنیۀ بغلان، اظهار داشت که تلاش آنها برای جلوگیری از شکار غیرقانونی ماهی و دیگر حیوانات، نیاز به همکاری جدی مردم دارد.

وی افزود که آنها در این زمینه سختگیر هستند؛ ولی تا زمانیکه مردم خود در جلوگیری چنین شکارهایی همکاری نکنند، پولیس به تنهایی قادر به آن نخواهد بود. شکار ماهی، درحالی در ولسوالی های بغلان ادامه دارد که فرمان ریاست جمهوری، صراحت دارد که شکار حیوانات و پرنده گان نادر و کمیاب، که نسل آن‌ها در حال انقراض است و انتقال شان به خارج از کشور، ممنوع بوده و با مرتکبین آن، برخورد قانونی صورت می گیرد.

براساس معلومات ریاست محیط زیست ولایت بغلان، تنها نسل ماهی های کمیاب در این ولایت رو به انقراض نبوده؛ بلکه حیوانات تزئینی و کمیاب دیگر از جمله شیر، پلنگ، کفتار، خوک و خرس نیز بصورت غیرقانونی شکار شده و نسل شان درحال انقراض میباشد.