صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مشاوران امنیت ملی افغانستان و امریکا روی پیمان استراتیژیک بحث می کنند

مشاوران امنیت ملی افغانستان و امریکا روی پیمان استراتیژیک بحث می کنند

در ادامهء تلاشها به منظور تهیه سند همکاری های درازمدت استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا، انتظار می رود، در جریان ماه آینده میلادی نشستی به سطح مشاوران امنیت ملی دو کشور در واشنگتن برگزار گردد.
ریاست جمهوری افغانستان با پخش اعلامیه یی گفته است که این موضوع شب جمعه در یک صحبت ویدیویی میان روسای جمهور دو کشور مطرح گردید.

احمد ضیاء سیامک هروی معاون سخنگوی ریاست جمهوری به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که در جریان این صحبت ها رییس جمهور کرزی و رییس جمهور اوباما توافق کردند تا اولین نشست مشاوران امنیت ملی دو کشور در این زمینه، در ماه سپتمبر صورت گیرد.

به گفتهء آقای هروی پیشنهاد های افغانستان در این نشست مطابق به منافع ملی کشور خواهد بود: پیش نویس های متن ها آماده شده و پیشنهادات افغانستان نیز شامل این گفتگو می شود. این یک پیشرفت است برای این مذاکرات و در ماه سپتمبر این نشست شان برگذار می گردد. افغانستان در این نشست با پیشنهاد های که در پیوند با منافع ملی و علیای کشور دارد و بلاخره به نفع افغانستان خواهد انجامید، اشتراک خواهد کرد.

گفتگوها به سطح مشاوران امنیت ملی امریکا و افغانستان برای نهایی ساختن سند همکاری های درازمدت استراتیژیک میان دو کشور، در حالی قرار است برگزار گردد که حدود 20 روز پیش داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان در جلسهء عمومی ولسی جرگهء این کشور گفت، بحث های که تا اکنون در این زمینه صورت گرفته است، منتج به حل اختلافات نظر میان ایالات متحده و افغانستان نگردیده است.

گفته می شود یکی از خواسته های جانب امریکا برای امضای این سند ایجاد پایگاه های دایمی نظامی ایالات متحده در افغانستان است که این مساله نگرانی شماری از کشورهای منطقه را نیز به همراه داشته است. در حالیکه مقام های امریکایی به طور رسمی این گزارش ها را رد کرده اند، اما برخی از آگاهان امور سیاسی افغان به این باور هستند که ایجاد این پایگاه ها به نفع افغانستان نبوده و نا امنی ها را در این کشور بیشتر گسترش خواهد داد.

وحید مژده یکی از این آگاهان می گوید، افغانستان باید فعالیت نیروهای خارجی را در این کشور محدود بسازد: در صورتی که افغانستان نه تواند فعالیت های نیروهای خارجی را محدود بسازد، و آنان همچنان دست باز در افغانستان داشته باشند، نه تنها به نفع افغانستان نیست بلکه به شدت به ضرر اش است. و من فکر می کنم حضور درازمدت امریکا در افغانستان چنین مشکل را بیشتر خواهد ساخت. بنابر این دولت افغانستان باید نیروهای خارجی را در افغانستان اجازهء داشتن پایگاه های دایمی ندهد و ایجاد پایگاه های دایمی به معنی جنگ دایمی در افغانستان خواهد بود.

به اساس گزارش ها نخستین بار مساله روابط دراز مدت استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحدهء امریکا در سال 2005 میلادی از سوی خانم هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا که در آن زمان سناتور جمهوری خواه بود، به افغانستان پیشنهاد گردید.

از سوی دیگر گفته شده امریکا می خواهد این سند در چوکات یک اعلامیه تنظیم گردد اما این مساله نگرانی مردم و شماری از اعضای ولسی جرگهء افغانستان را به دنبال داشته است. به باور آنان اگر این همکاری ها به شکل اعلامیه باشد، تطبیق آن الزامی نخواهد بود و باید در چوکات یک پیمان تنظیم گردد.(رادیو ازادی)