صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۵ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مردم ولسوالی اوبه هرات برای طالبان ضرب الاجل تعیین کردند

مردم ولسوالی اوبه هرات برای طالبان ضرب الاجل تعیین کردند

بزرگان ولسوالی اوبۀ هرات طی یک قطعنامه، به طالبان پنج روز فرصت داده اند تا طالبان متهم به دو ماینگذاری مرگبار را به مردم بسپارند؛ ورنه علیه آنها قیام خواهند کرد. درقطعنامۀ سه ماده ای که از سوی بیش از ١٠٠ تن از بزرگان قریه های واقع جنوب ولسوالی اوبه امضا شده است، ولسوال نامنهاد طالبان دراین ولسوالی، متهم شده است که در دو انفجار مرگبار که هفتۀ گذشته رخ داد، دخیل بوده است.

در دو انفجار ماین کنار جاده ای که روز پنجشنبه ٢٧ اسد در مسیر جادۀ اوبه به شهر هرات رخ داد، ٢٤ تن از راکبین ملکی دو عراده موتر که بیشتر آن کودکان و زنان بودند، کشته و ١٢تن دیگر مجروح شدند. عبدالبصیر،‌ از بزرگان قریۀ شیروان ولسوالی اوبه گفت که این قطعنامه، در یک جلسۀ عمومی دو روز پس از مراسم خاکسپاری و فاتحه خوانی کشته شده گان صادر شد.

وی گفت: ما دراین قطعنامه به صراحت گفته ایم که طالبا، باید قاتلین مردم بیگناه را به ما تحویل بدهند. منبعد به هیچ عنوان در راه های عمومی ماینگذاری نکنند، و از بازداشت خودسرانۀ مردم به اتهامات مختلف خودداری کنند. این متنفذ مردمی افزود که دراین قطعنامه، 5 روز به طالبان فرصت داده شد تا درمورد این خواسته های مردم تصمیم بگیرند.

عبدالبصیر گفت که طالبان، ابتدا از قبول کردن مسوولیت این ماینگذاری ها شانه خالی می کردند؛ اما وقتی جدیت مردم را دیدند، پذیرفتند که این ماینگذاری از سوی آنان صورت گرفته است. وی افزود: طالبان به ما گفتند که این ماینگذاری به دستور ملا سیدجلیل، ولسوال نامنهاد طالبان در اوبه،‌ صورت گرفته و او پس از این ماینگذاری به پاکستان فرار کرده است.

به گفتۀ این بزرگ مردمی ولسوالی اوبه،‌ نماینده گان مردم این قطعنامه را به ملا عصمت از قوماندانان سرشناس طالبان که تا حدود یک ماه قبل، معاون ولسوال نامنهاد طالبان بود سپردند. عبدالبصیر افزود: طالبان اکنون به طرف مناطق کوهستانی فرار کرده اند و ما تا سه روز دیگر، منتظر می مانیم و اگر از طالبان جواب مثبت نگرفتیم، بر علیه طالبان اقدام خواهیم کرد.

سراج الدین،‌ از قوماندانان پیشین جهادی در قریۀ چناران اوبه که این قطعنامه را امضاء‌ کرده است، گفت که مردم دیگر از اقدامات خشونت آمیز طالبان خسته شده اند و نمی خواهند این وضعیت تکرار شود. وی گفت: آنها می گویند در راه خدا جهاد می کنند؛ اما ماینگذاری در راه مردم بیگناه و کشتن آنان، به هیچ عنوان از نظر شرع اسلام قابل قبول نیست و عاملین آن باید مجازات شود.

این متنفذ مردمی در مورد درخواست های مطرح شده دراین قطعنامه گفت: آنها باید سه شرط ما را عملی کنند و از همه مهمتر در ابتدا عوامل قتل مردم بیگناه را به ما بسپارند تا ما آنها را مطابق با شریعت اسلام محکمه و مجازات کنیم. تا کنون طالبان محلی در ولسوالی اوبه، در مورد این اظهارات نماینده گان مردم، اظهار نظر نکرده اند؛ اما یوسف احمدی از سخنگویان طالبان، گفت که طالبان دراین دو ماینگذاری دخالت نداشته اند و آن را محکوم می کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شخصی به نام ملا سیدجلیل، که مردم اوبه از وی به نام ولسوال نامنهاد طالبان نام می برند را می شناسد یا نه؟ گفت که در مورد هویت مسوولین محلی طالبان در ولسوالی اوبه و فرستاده شدن قطعنامه به آنان، معلومات ندارد.

ولسوالی اوبه، از مناطق پرجمعیت و حاصلخیز ولایت هرات است که در حدود ١٠٠کیلومتری شرق شهر هرات موقعیت دارد.

مردم ولسوالی اوبه، درحالی برای طالبان ضرب الاجل تعیین نموده اند که به تاریخ ٣١ اسد سالروان، مردم منطقۀ سرخ قلعه ولسوالی ناوۀ ولایت هلمند، دو طالب مسلح را زمانی به ضرب سنگ به قتل رساندند، که آنها یک شب قبل، بعد از نماز تراويح، يک ريش سفيد ٦٠سالۀ اين قريه به نام بارى داد را به اتهام اينکه جهت همکارى با دولت به شهر لشکرگاه رفته است، به قتل رساندند.

به گفتۀ ولسوال ناوه، دو پسر فرد کشته شده و مردم قريه، اسلحۀ دو طالب مسلح را از نزد آنها گرفته و بعداً ذريعۀ سنگ، آنها را کشتند. قارى يوسف احمدى سخنگوى طالبان، خبر درگيرى ميان طالبان مسلح و مردم قريۀ مذکوررا رد نموده و گفته بود که شايد اين درگيرى، ميان مردم قريه صورت گرفته باشد.