صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میت رامنی: امریکا نباید با طالبان مذاکره کند

میت رامنی:  امریکا نباید با طالبان مذاکره کند

این کار مناسب نیست که طالبان نظامیان ما را می کشند و با آنها مذاکره می کنیم

کاندید پیشتاز جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده امریکا می گوید، امریکا باید با طالبان مذاکره نکند. میت رامنی بر اداره رییس جمهور اوباما انتقاد کرد که چرا تلاش های مخفی مذاکرات با طالبان را آغاز کرده است.

میت رامنی تا حال در مبارزات انتخاباتی اعضای حزب جمهوریخواه ، دوبار پیشقدم شده است و اگر در آینده هم برنده این رقابت ها در بین حزب خودش گردد، در ماه نومبر، کاندید حزب اش برای کرسی ریاست جمهوری امریکا خواهد بود و در انتخابات با رییس جمهور اوباما مقابل خواهد شد.

میت رامنی در مناظره که به روز دوشنبه بین پنج عضو جمهوریخواه در ایالت سوت کرولاینا به راه افتاده بود، هر نوع مذاکره صلح با طالبان را رد نموده گفت، این کار مناسب نیست که طالبان نظامیان ما را می کشند و ما با آنها مذاکره کنیم.

رامنی افزود، رییس جمهور اوباما موقف امریکا را ضعیف ساخته است زیرا وی اعلان کرده که چی وقت خروج از افغانستان را آغاز می کنند و علناً به مردم امریکا گفته است چی وقت تمام سربازان امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد.

این کاندید پیشتاز جمهوریخواهان همچنان گفته است، ما باید ازین موقف که گویا سربازان ما از افغانستان خارج می شوند، با طالبان مذاکره نکنیم بلکه آنها را شکست دهیم.

مقامات ارشد امریکایی ماه گذشته به آژانس خبری رویترز گفتند که از ده ماه به این طرف مذاکرات مخفی امریکا با طالبان جریان داشته و حال به مرحله حساس رسیده است و امکان این هم وجود دارد که زندانیان طالب از زندان گوانتامو به زندان های افغانستان منتقل گردند.

مقامات امریکایی می گویند، انتقال زندانیان طالب شاید زمینه پیشرفت مذاکرات صلح بین طالبان و حکومت افغانستان را فراهم کند، ولی میت رامنی می گوید، این موضوع شاید به مردم افغانستان این پیغام نادرست را برساند که گویا امریکا با کسانی مصالحه می کند که افغان ها باید از آنها حفاظت شود.

اگر میت رامنی به حیث یگانه کاندید حزب جمهوریخواه امریکا انتخاب شود، وی از سیاست خارجی اوباما انتقاد خواهد کرد.

به گفته آژانس خبری رویترز، یکی نکات قدرت رییس جمهور اوباما در انتخابات آینده ریاست جمهوری سیاست خارجی وی خواهد بود، زیرا وی می تواند به کشته شدن بن لادن سال گذشته در خاک پاکستان، اشاره نموده آن را از دست آوردهای مهم سیاست خارجی اش عنوان کند.(رادیو ازادی)