صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعضای جدید کمیسیون انتخابات افغانستان معرفی شدند

اعضای جدید کمیسیون انتخابات افغانستان معرفی شدند

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با ادای سوگند در ارگ ریاست جمهوری این کشور کار خود را رسما آغاز کردند. پنج تن از اعضای این کمیسیون دوره کاری شان تمام شده بود، از این پنج نفر خانم مومنه یاری و آقای محمد حسین گریزوان در سمت های خود ابقا شدند و سه نفر دیگر جای خود را به افراد جدید دادند.

سایت ریاست جمهوری افغانستان، غلام دستگیر آزاد، والی پیشین نیمروز، محمد هاشم فولاد عضو پیشین مجلس نمایندگان و ریدا عظیمی عضو پیشین مجلس سنا را به عنوان اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات معرفی کرده است.

اما فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و همچنین عبدالله احمدزی، مسئول دبیرخانه این کمیسیون دوره کاری شان به پایان نرسیده است.

آقای معنوی و عبدالله احمدزی، یکسال بعد از دیگر اعضا، عضو کمیسیون انتخابات شده بودند و بنا براین دوره کاری شان به پایان نرسیده و کماکان در سمت های خود هستند.

اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان برای سه سال از سوی رئیس جمهوری این کشور منصوب می‌شوند.

قبل از فضل احمد معنوی عزیز الله لودین رئیس کمیسیون انتخابات بود اما به دنبال طرح ادعاهایی مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، حامد کرزی آقای معنوی را بجای او و عبدالله احمدزی را به جای داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا( مسئول دبیرخانه) منصوب کرد.

انتخابات جنجال برانگیز پارلمانی گذشته، نخستین انتخاباتی بود که آقای معنوی آن را برگزار کرد.

آقای معنوی، مجلس نمایندگان و آقای کرزی برسر نتایج انتخابات به شدت باهم درگیر شدند.

آقای کرزی برای بررسی نتایج انتخابات دادگاه ویژه ای تشکیل داد و آقای معنوی این دادگاه را غیرقانونی خواند و از حکم آن اطاعت نکرد.

براساس حکم دادگاه ویژه بررسی نتایج انتخابات، حدود ۶۰ تن از نمایندگان باید جای خود را به افراد جدید می‌دادند اما سرانجام پس از چند ماه جدال سیاسی، مسئولیت تصمیم‌گیری نهایی در مورد نتایج انتخابات به کمیسیون انتخابات بازگردانده شد.

کمیسیون انتخابات پس از تجدید نظر در نتایج انتخابات، نه تن از اعضای مجلس نمایندگان را فاقد صلاحیت نمایندگی اعلام کرد و بجای آنها افراد جدیدی را معرفی کرد.

مکانیسم گزینش و انتصاب اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، از سوی مخالفان سیاسی دولت افغانستان همیشه مورد انتقاد بوده است و آنها بارها اعلام کرده است که تعیین اعضای کمیسیون انتخابات از سوی رئیس جمهوری، استقلال این کمیسیون را زیر سوال می برد.(بی بی سی)