صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خرم: از گفتگو با طالبان جزییات مختصر به حکومت افغانستان ارایه می شود

خرم: از گفتگو با طالبان جزییات مختصر به حکومت افغانستان ارایه می شود

بعد از سال ها دفاع و طرفداری از این که گویا مذاکره یگانه راه ختم جنگ در افغانستان است، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان بزودی ضرورت خواهد داشت تا تصمیم بگیرد که آیا می خواهد در پدیدارشدن یک روند دیپلوماتیک که به گفته یکی از مشاورین بلند پایه اش توسط ایالات متحده امریکا و طالبان در حاشیه قرار گرفته، شرکت نماید یا خیر.

کریم خرم رییس دفتر رییس جمهور کرزی به روز پنجشنبه و یک روز بعد از آن که پاکستان از سفر مارک گراسمن نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان ممانعت کرد، در یک مصاحبه ای با روزنامه نیویارک تایمز گفت، مقامات افغان راجع به گفتگوهای قطر معلومات کامل ندارند و نگرانی وجود دارد که مبادا طالبان با ایالات متحده امریکا یک معامله مخفی انجام بدهند.

آقای خرم گفت:
امریکایی ها از گفتگوها به ما مختصراً معلومات می دهند، اما تفصیل و جزییات این گفتگو ها را نمی دانیم. ما وضاحت بیشتر تقاضا داریم. ما می خواستیم دفتر طالبان در افغانستان باشد و اگر در افغانستان نه، در عربستان سعودی یا ترکیه باید می بود. اما اگر طالبان و امریکا به قطر خوش هستند، و اگر مذاکره در قطر به ختم جنگ و به ختم کشتن افغان ها بانجامد، در آن صورت ما هم با قطر خوش هستیم.

رییس دفتر آقای کرزی به روزنامه نیویارک تایمز گفت:
ما فکر می کنیم اگر گفتگوها به رهبری افغان ها صورت نگیرد، روند مذاکره نتیجه نخواهد داشت. ما از این نگرانی داریم که مبادا در روند مذاکره، معامله مخفی صورت بگیرد.

کریم خرم گفت:
ما این نگرانی ها را در جریان مذاکرات با مارک گراسمن نماینده خاص امریکا به کابل در میان خواهیم گذاشت.

این اظهارات آقای خرم در دومین روز حملات پی در پی طالبان در قندهار صورت می گیرد که در نتیجه آن هفت فرد ملکی بشمول دو طفل کشته شدند و هشت نفر دیگر زخمی گردیدند.

قرار بود که مارک گراسمن نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان به روز چهارشنبه به پاکستان برود، ولی این سفر وی فسخ گردید و به عوض به کشور هند رفت که از قبل در برنامه سفرش نبود.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، گراسمن در هفته آینده همچنان به قطر می رود و هدف همه این مذاکرات تمرکز روی حمایت این کشورها از روند مذاکرات صلح در افغانستان می باشد.(رادیو ازادی)