صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر دفاع فرانسه وارد کابل شد

وزیر دفاع فرانسه وارد کابل شد

وزیر دفاع فرانسه روز شنبه، 1 دلو / 21 جنوری برای گفتگو با مقامات بلندرتبه افغانستان وارد کابل شد. این در حالی است که پاریس هشدار داده است که ممکن است خروج سربازانش را از افغانستان سرعت ببخشد.

گرارد لانگت صبح روز شنبه وارد کابل شد و با 12 سرباز فرانسوی که روز جمعه مورد حمله قرار گرفته بودند، ملاقات کرد. این سربازان بلافاصله برای درمان به فرانسه فرستاده شدند.

کریستوف، رییس داکتران که از افشای نام خانوادگی اش امتناع کرد، به خبرگزاری فرانس پرس گفت: برخی از آنها (سربازان) با خطر مرگ روبرو هستند و یکی از آنها ممکن است به زودی بمیرد .

قرار است که وزیر دفاع فرانسه با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، وزیران دفاع و داخله و همچنان جنرال جان آلن فرمانده امریکایی ناتو در افغانستان ملاقات کند.

در همین حال، نیکولا سرکوزی رییس جمهور فرانسه به وزیر دفاع و رییس پرسونل نظامی این کشور دستور داده است تا حمله روز جمعه را بررسی کنند و این مسئله را ارزیابی نمایند که تا چه حدی سربازان این کشور که مشغول آموزش نیروهای امنیتی افغانستان هستند، با خطر مواجه می باشند.

بر اساس گزارش لانگت سنجیده خواهد شد که آیا پاریس نیروهایش را پیش تر از سال 2014 از افغانستان بیرون خواهد کشید یا خیر.

19 سرباز غیر مسلح فرانسوی روز جمعه هنگامی کشته و زخمی شدند که یک سرباز افغان بر آنها در یک پایگاه آموزشی در ولایت کاپیسا آتش گشود. سرکوزی بلافاصله ماموریت آموزشی نیروهای فرانسوی و همچنان عملیات مشترک با نیروهای افغان را به حالت تعلیق در آورد.

این در حالی است که فرانسوی ها از ماموریت کشورشان در جنگ افغانستان به شدت ناراضی هستند. به نظر می رسد که سرکوزی قصد دارد تا در 100 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه زمینه را برای خروج سریع نیروهای این کشور از افغانستان آماده بسازد.

قرار است شمار نیروهای فرانسوی در افغانستان تا پایان سال 2012 به 3 هزار نفر کاهش یابد. در ماه مارچ نیز 200 سرباز فرانسه خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. قرار است ناتو مسوولیت امنیتی افغانستان را تا پایان سال 2014 به نیروهای افغان واگذار نماید.(دویچه وله)