صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۱ حمل ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تظاهرات شهروندان کابل در اعتراض به کشتار هزاره ها در پاکستان

تظاهرات شهروندان کابل در اعتراض  به کشتار هزاره ها در پاکستان

صدها تن از شهروندان کابل دیروز در اعتراض به کشتار هزاره ها در پاکستان تظاهرات کردند. تظاهر کنندگان ضمن محکوم کردن کشتار هزاره ها در پاکستان، با خانواده های قربانیان حملات اخیر در شهر کویته ابراز همدردی کردند.

این تظاهرات در حالی صورت گرفت که در شماری دیگر از کشورهای جهان نیز، تظاهراتی مشابهی در پیوند به نسل کشی هزاره ها در پاکستان، راه اندازی شده است.

از آغاز سال جدید خورشیدی (1391) به این سو، چندین حمله مرگبار علیه هزاره ها در شهر کویته پاکستان صورت گرفته که در نتیجه آن ده ها تن از هزاره های شهر کویته کشته شده اند.

شهر کویته مرکز ایالت سیستان و بلوچستان پاکستان، نزدیک به یک میلیون باشنده هزاره دارد که بیشتر آنان، در مناطق بروری و مری آباد این شهر زندگی می کنند.

شهروندان معترض کابل با تجمع در چوک شهید مزاری در غرب کابل، خواهان محکومیت جهانی جنایت های ضد بشری در شهر کویته پاکستان شدند.

شهروندان کابل، نیروهای امنیتی پاکستان را به سهل انگاری در زمینه جلوگیری از حمله به هزاره ها و بازداشت عاملان حملات اخیر متهم کردند.

آنان از دادگاه عالی و نیروهای امنیتی پاکستان خواستند تا به گونه جدی عاملان حملات اخیر در این کشور را بازداشت و محاکمه کنند.

از سوی دیگر معترضان کابلی از دولت افغانستان از جمله پارلمان و وزارت امور خارجه نیز خواستند تا در محکومیت به قتل های سازمان یافته هزاره ها در پاکستان، واکنش نشان دهند.

در قطعنامه شهروندان معترض کابل، کشتار هزاره ها در شهر کویته پاکستان کار گروه های تروریستی بین المللی فعال در پاکستان خوانده شده است.

در قطعنامه شهروندان معترض کابل، از سازمان ملل و محکمه بین المللی کیفری خواسته شده تا کشتار هزاره ها در پاکستان را به عنوان نسل کشی و جنایت علیه بشریت، مورد بررسی قرار دهند.

کشتار هزاره ها در پاکستان از مسایل خبرسازی است که هر از گاهی موجی از واکنش ها و اعتراض های را در نقاط مختلف جهان ایجاد کرده است.

بر اثر ادامه ناامنی ها و کشتار مردم هزاره در کویته پاکستان، تا کنون صدها تن جان خود را از دست داده و خسارات مالی فراوانی به باشندگان هزاره این شهر وارد شده است.(بخدی)