صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داکتر حسین یاسا از بازداشت آزاد شد

داکتر حسین یاسا از بازداشت آزاد شد

داکتر حسین یاسا، صاحب امتیاز مرکز رسانه ها و تحقیقات افغانستان که شب سه شنبه از سوی اداره امنیت ملی بازداشت شده بود، روز گذشته آزاد شد. داکتر یاسا، حدود ساعت دوازده روز دو شنبه، پس از خروج از یک نشست رسمی در هوتل کانتیننتال در مورد نقش احزاب در انتخابات آینده و طرح منشور دموکراسی ، همراه با راننده اش، توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده بود.

بازداشت وی که یک شخصیت فرهنگی و رسانه ای در کشور می باشد و سابقه سالها کار در عرصه ژورنالیزم در کشور را دارد و همچنین صاحب امتیاز مرکز رسانه ها و تحقیقات افغانستان است با واکنش شدید محافل فرهنگی و رسانه ای و همچنین محافل سیاسی کشور مواجه شد.

آژانس خبری پژواک به نقل از اداره امنیت ملی نوشته است که وی به اتهام جاسوسی برای سفارت خانه های خارجی و ارایه اطلاعات سری به آنها بازداشت شده و اکنون با قید ضمانت رها گردیده است و در صورت لزوم باز هم احضار خواهد شد.

منبع در اداره امنیت ملی افزوده است که داکتر یاسا رفت و آمد زیادی به سفارت خانه های خارجی داشته است. و وظیفه امنیت ملی است که این گونه فعالیت ها را زیر نظر داشته باشد ود ر صورتی که در تضاد با منافع افغانستان باشد با آنها برخورد شود. منبع افزوده است که داکتر یاسا برای توضیح درباره این گونه فعالیت هایش بازداشت شده است. داکتر یاسا گفت که ارتباط با جامعه جهانی و محافل سیاسی جزئی از کار او است و از هر گونه اظهار نظری در مورد، بنا به دلایل امنیتی خودداری ورزید.

بازداشت داکتر حسین یاسا توسط اداره امنیت ملی با واکنش شدید محافل سیاسی و فرهنگی کشور مواجه شد. احمد ضیا مسعود، حاجی محمد محقق، جنرال عبد الرشید دوستم و امرالله صالح رهبران جبهه ملی افغانستان طی یک بیانیه بازداشت داکتر یاسا را محکوم نموده و آن غیر قانونی و سیاسی دانسته اند.

جبهه ملی افزوده است که داکتر یاسا یکی از بنیانگذاران و مشاور جبهه ملی در امور مطبوعات و جامعه مدنی است. جبهه ملی علاوه نموده است که بازداشت داکتر یاسا مخالف ماده 27 قانون اساسی کشور می باشد و حکومت افغانستان در حالی که ادعا می کند که از ارزشهای دموکراتیک و آزادی بیان حمایت می کند ولی با ژورنالیستان مانند اپوزیسیون برخورد می کند.

حاجی محمد محقق یکی از رهبران جبهه ملی گفته است که فعالیت های سیاسی جبهه ملی دلیل اصلی بازداشت داکتر یاسا است. حاجی محمد محقق علاوه کرد:"در مجموع آقای یاسا ۲۸ ساعت در بازداشت بود، و تا ۲۰ ساعت اول، ما اصلا نمی دانستیم چی اتفاقی افتاده است، بدون آگاهی خانواده اش، بدون اعلام اتهام، به شکل دزدانه آقای یاسا را برده بودند.

شمار زیادی از شخصیت های فرهنگی، رسانه ای و سیاسی در کشور طی تماس های مکرر، از نوع برخورد حکومت با خبرنگاران و فرهنگیان کشور و کنش های غیر موجه حکومت انتقاد نموده و نسبت به تکرار چنین حوادثی ابراز نگرانی کرده اند.
اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان نیز، نسبت به سرنوشت آقای یاسا اظهار نگرانی کرده بود و از ارگان های امنیتی خواسته بود که به شکل جدی، در این مورد، اقدام کنند.

فیض اله وارسته شب ستیز، از مسوولان این اتحادیه، به خبرگزاری بخدی گفته بود که داکتر یاسا، از مدیران یکی از معتبرترین روزنامه های کشور (روزنامه های افغانستان و اوت لوک) است و ربوده شدن او، قابل نگرانی است.

به گفته او، روزنامه نگاران در افغانستان با مشکلات جدی از سوی دشمنان مردم افغانستان روبرو هستند و حکومت باید برای حفظ جان این قشر از نخبگان جامعه، تلاش کند.

وارسته افزود: در صورتی که آقای یاسا از سوی حکومت بازداشت شده باشد، نحوه بازداشت او مخالف با قوانین ملی و بین المللی است و باید هرچه زود تر رها شود.

کاظم علی گلزاری معاون مرکز رسانه ها و تحقیقات افغانستان گفت که داکتر یاسا یک عضو با سابقه رسانه ها در افغانستان، عضو برجسته انجمن رسانه های آزاد جنوب آسیا (SAFMA)، عضو انجمن همبستگی روزنامه های جهان (WAN)، و شخصیتی است که برای رشد و توسعه مطبوعات، آزادی بیان و آزای اندیشه در کشور تلاش های خستگی ناپذیری داشته است.