صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان چهار فرد ملکی را در وردک تیرباران کردند

طالبان چهار فرد ملکی را در وردک تیرباران کردند

مقام های دولتی می گویند که شورشیان طالبان چهار فرد ملکی را در ولایت میدان وردک تیرباران کرده اند. ده روز قبل نیز طالبان پنج فرد ملکی را در همین ولایت به اتهام کار با خارجی ها اعدام کردند.
مقام های محلی کشور روز چهار شنبه گفتند که جسدهای این چهار تن که توسط مرمی سوراخ سوراخ شده اند، در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک در 40 کیلومتری کابل پیدا شده اند.

عبدالرازق صافی، جنرال ارتش ملی افغانستان گفت: دست های این افراد در پشت سر شان بسته شده و سینه های شان با مرمی سوراخ سوراخ شده بود .

صافی که فرماندهی سربازان ارتش را در این منطقه به دست دارد، افزود: این افراد توسط طالبان کشته شده اند، زیرا آنها با یک شرکت امنیتی خارجی کار می کردند .

شاهد الله شاهد، سخنگوی والی میدان وردک وقوع این حادثه را تایید کرد. او گفت که چهار فرد ملکی ناوقت روز سه شنبه زمانی که از کابل به طرف خانه های شان در حرکت بودند، توسط طالبان گرفتار گردیدند و جسدهای آنها صبح چهار شنبه پیدا شدند. سخنگوی والی میدان وردک جزییات بیشتری ارایه نکرد.

یک سخنگوی طالبان به خبرگزاری آلمان گفت که از این واقعه آگاهی ندارد. او افزود که طالبان به جز آنهایی که با دولت افغانستان و نیروهای خارجی کار می کنند، کس دیگری را به قتل نمی رسانند.

ده روز قبل شورشیان پنج فرد ملکی را در همین ولسوالی ولایت میدان وردک به اتهام ارتباط و کار با نیروهای ناتو بعد از دستگیری، تیرباران کردند.

همچنان هفته گذشته ولسوال چک وردک و پسرش توسط طالبان کشته شدند. ولسوالی چک وردک در همسایگی ولسوالی جلریز قرار دارد و یکی از مناطق ناامن این ولایت است.

در پی افزایش ناامنی و آدم ربایی در ولایت میدان وردک، هفته گذشته نیروهای امنیتی افغانستان در این منطقه یک عملیات نظامی را راه اندازی کردند. وزارت داخله افغانستان اعلام کرده است که در این عملیات چندین شورشی کشته شده اند.

مناطقی از ولایت میدان وردک که شاهراه کابل – قندهار از آنجا می گذرد، برای کارمندان دولت و موسسات خارجی همواره خطرناک بوده است. هرچند کارمندان دولتی و موسسات خارجی تلاش می کنند با لباس های عادی و بدون هیچ گونه اسنادی در این مسیر مسافرت کنند، با آنهم در برخی موارد توسط طالبان بازداشت و کشته می شوند.

برخی مردم که در این محل رفت و آمد دارند، می گویند طالبان در ایستگاه های موتر در کابل و غزنی جاسوسانی دارند که در مورد هویت مسافران به آنها گزارش می دهند. مسافران این مسیر گفته اند که طالبان در برخی موارد موترها را متوقف می کنند و افراد خاصی را جستجو می کنند.

هرچند مقام های حکومت افغانستان و نیروهای ایتلاف تاکید می کنند که گروه طالبان تضعیف شده است، اما حوادث اخیر در نزدیکی های کابل، نگرانی های زیادی برای مردم خلق کرده است.

حدود دو ماه قبل زنی در ولایت پروان که دروازه شمالی کابل خوانده می شود، توسط افراد مسلح در ملاء عام تیرباران شد. از سوی دیگر، این دومین باری است که در چهل کیلومتری دروازه جنوبی کابل طالبان مسافران را می ربایند و سپس تیرباران می کنند.(دویچه وله)