صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفير امريکا در سفر به بامیان: کمک درازمدت جامعۀ جهانى به افغانستان ادامه دارد

سفير امريکا در سفر به بامیان:  کمک درازمدت جامعۀ جهانى به افغانستان  ادامه دارد

سفير جديد امريکا در سفرش به ولايت باميان گفت که همکاری های درازمدت جامعۀ جهانى به افغانستان، ادامه خواهد داشت. جيمز کنينگهم ((James Cunningham سفیر جدید امریکا در افغانستان، در نخستین سفرش به بامیان و در نشست خبری روزگذشته(٦ سنبله) گفت که جامعۀ جهانی، هیچ وقت مردم افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

وى افزود که جامعۀ بين المللى، پس از سال ٢٠١٤ ميلادى نیز همکاری های درازمدت خود را با مردم و دولت افغانستان خواهند داشت.

سفیر امریکا علاوه کرد که مشخصاً در بامیان، تا کنون امریکا پروژه های موثری را در بخشهای صحت، معارف و زراعت تطبیق کرده که نتیجۀ خوبی از آنها به دست آمده است.

کنينگهم گفت: بخاطر اینکه بامیان برای آنها اهمیت زیادی دارد و برای اولین بار پروسۀ انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، ازهمين ولايت آغاز شده، وى خواست از این ولایت دیدن کند.

موصوف افزود که هم اکنون مسوولیت تامین امنیت ٧٥ درصد خاک افغانستان را، نیروهای امنیتی افغان به عهده دارند و این مسئله برای امریکا بسیار خوشایند است.

مرحلۀ اول انتقال مسووليت هاى امنيتى از نيروهاى خارجى به نيروهاى افغان، در سرطان سال ١٣٩٠ از باميان آغاز گرديد و بعداً مرحلۀ دوم آن نيز سپرى شده و مرحلۀ سوم آن جريان دارد.

با عملى شدن مرحلۀ سوم، ٢٦٠ واحد ادارى و ٧٥ درصد مردم در سطح کشور تحت پوشش مسووليت هاى امنيتى توسط نيروهاى افغان قرار خواهند گرفت.

داکتر حبیبه سرابی والی بامیان، از سفر سفیر امریکا و از کمکهای آن کشور که در بخشهای بازسازی و پروژه های عام المنفعه در اين ولايت انجام داده، تقدير نموده و خواستار تداوم آن گرديد.

جستن فيپولى (Justin Fepuleai) سفیر زیلاند جدید در کابل که کنينگهم را در اين سفر همراهى ميکرد، گفت که تیم بازسازی ولایتی کشورمتبوعش، از یکسال بدینسو مسوولیت در بخشهای بازسازی و کمک به نیروهای امنیتی بامیان را به پيش ميبرد.
اين درحالى است که ماه گذشه، سه تن از سربازان زیلاند جدید، بر اثر انفجار ماین کنار سرک در ولسوالى کهمرد باميان کشته شدند.

فيپولى، کشته شدن سربازان کشورش را درد آور خواند؛ اما گفت: "کشته شدن این سربازان، روی روند خروج نیروهای نظامی ما از بامیان تاثیری ندارد و پروسۀه خروج آنها در ماه اپریل سال آینده میلادی صورت خواهد گرفت."
مقامهای محلی در بامیان، از ناامن شدن مناطقی مانند ولسوالی کهمرد ابراز نگرانی کرده، می گویند که باید تجهیز و تشکیل نیروهای پولیس این ولایت افزایش یابد.

فيپولى در نشست خبری امروز در باميان، در مورد اینکه کشورش در قسمت افزایش تجهیز و تشکیل نیروهای امنیتی بامیان چه برنامه هایی خواهد داشت؟ گفت: "ما در حال حاضر پلان تجهیز نیروهای امنیتی بامیان را روی دست نداریم؛ اما در قسمت تهیۀ پلان برای تجهیز نیروهای امنیتی افغان، با دولت افغانستان همکاری داریم."

به نقل از خبرگزاری رویترز، چندی پیش "جان كی" صدراعظم زیلاند جدید، خبرداده بود كه این کشور به احتمال زیاد، عملیات خروج نیروهایش از افغانستان را در اوایل ماه اپريل آینده، یعنی شش ماه زودتر از موعد مقرر آغاز خواهد کرد.(پژواک)