صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهوری روند تغییرات در پست های مهم دولتی راآغاز کرد

رئیس جمهوری روند تغییرات در پست های مهم دولتی راآغاز کرد

رييس جمهوركرزی ضمن قدردانی ازکارکرد های رحمت الله نبيل، رییس امنیت ملی گفت که او درآينده نزديك به يكی از ‏كشورها به عنوان سفيركارخود را آغاز خواهد كرد. پارلمان افغانستان خواستار ابقای رییس امنیت ملی بر مقامش شده ‏بودند.‏
حامد كرزی، رییس جمهور افغانستان روز چهارشنبه (8 سنبله 1391/ 29 اگست 2012 ) در جلسه وي‍‍ژه امنيت ملی از زحمت ها و کارکرد های آقای نبيل قدردانی كرد.

در اعلاميه ای كه از سوی رياست جمهوری به نشر رسيده آمده است كه آقای نبيل 6 سال در تامين امنيت رياست جمهوری تلاش های زيادی به خرج داده و توانايی های او در دوسال اخير به عنوان رييس امنيت ملی نيز قابل ستايش خوانده شده است.
در اعلاميه آمده است كه رييس اين اداره براساس تصميم رييس جمهور كرزی بيش از دوسال در وظيفه اش باقی نمی ماند.

برکناری رحمت الله نبیل، رییس امنیت ملی افغانستان با واکنش ولسی جرگه افغانستان رو برو شد. نمایندگان تاکید کردند که با این ‏برکناری خلای امنیتی به وجود می آید و برای افغانستان خطرناک است. ‏
آنها گفتند که رحمت الله نبیل، رییس امنیت ملی افغانستان مداخلات آی اس آی پاکستان را آشکارا اظهار می کرد و به این دلیل از سمتش برکنار شده است.

آقای نبیل پیش از ظهر روز چهارشنبه( 8 سنبله 1391) به اعضای کمیسیون امور امنیتی پارلمان خبر برکناری اش را تایید کرده و گفته است در بسیاری از کشورها عرف است که روسای امنیت ملی بیش از دوسال وظیفه اجرا نمی کنند.
اما آقای نبیل حدود یک سال است که به عنوان رییس امنیت ملی فعالیت می کرد. رحمت الله نبیل پس از کناره گیری امرالله صالح از ریاست امنیت ملی نخست به حیث سرپرست و سپس به حیث رییس امنیت ملی برگزیده شد.

شماری از نمایندگان گفتند که کارکرد آقای نبیل به عنوان رییس امنیت ملی موثر بوده، در چند مورد پاسخ های قناعت بخشی در مورد اوضاع امنیتی برای نمایندگان ارایه کرده است.

ظاهرقدیر، معاون اول ولسی جرگه که ریاست جلسه را به عهده داشت گفت: ‌ آن گونه که شما نمایندگان در مورد برکناری رحمت الله نبیل، رییس امنیت ملی تشویش دارید، این مساله برای همه یک تشویش است. آقای نبیل واقعا دست آورد خوب داشت و در برابر استخبارات خارجی بسیار مقاومت کرده است. از رییس جمهور می خواهم که وی به کارش ادامه دهد.

انجنیر صافی، عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه در گفتگو با خبرنگاران گفت:‌ رییس امنیت ملی گفت که به تصمیم رییس جمهور احترام می گذارد. آقای نبیل به دلیل کارکردهایی که داشت از سوی کمیسیون مورد تقدیر قرار گرفت.
این نگرانی وجود دارد که آقای نبیل به دلیل فعالیت های ضد استخبارات پاکستان برکنار شده باشد.

به گفته شماری از نمایندگان، امنیت ملی افغانستان با حمایت از قیام های مردمی علیه طالبان عملا در برابر سازمان استخبارات پاکستان قرار گرفته است.
آقای صافی گفت:‌ شاید در برکناری شان آن ها (استخبارات پاکستان) دست داشته باشد.

در همین حال منابعی در اداره امور می گویند، نامزد وزیران جدید به پارلمان معرفی خواهد شد.

این منابع گفته اند که کریم خرم به حیث رییس کمیسیون انتخابات، بسم الله محمدی به حیث وزیر دفاع، مجتبی پتنگ به عنوان وزیر داخله، اسدالله خالد در پست رییس امنیت ملی، رحمت الله نبیل به عنوان معاون شورای امنیت ملی و انجنیر ابراهیم به حیث رییس دفتر رییس جمهور کرزی معرفی خواهند شد.
اما این تغییرات هنوز رسما تایید نشده است.(دویچه وله)