صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما: جنگ افغانستان مسوولانه پایان خواهد یافت

اوباما:  جنگ افغانستان مسوولانه پایان خواهد یافت

رییس جمهور ایالات متحده امریکا بارک اوباما به عساکر امریکایی که به سمت افغانستان می روند گفت، آنها هنوز هم یک جنگ دشوار را در افغانستان در پیشرو دارند. اما او تعهد نمود، همانطوری که جنگ عراق را مسوولانه به پایان رساند، جنگ افغانستان را نیز تا ختم سال آینده میلادی به پایه اکمال خواهد رساند.

رییس جمهور اوباما روزجمعه در قرارگاه نظامی تکزاس در این مورد صحبت کرد. بعد از صحبت در باره ختم وظیفه در عراق و قربانی سربازان امریکایی در این کشور، او از همکاری و تعهد متحدین امریکا در جنگ علیه تروریزم ستایش نمود.

به گفته رییس جمهور اوباما، این همکاری در شکست القاعده در سراسر جهان کمک کرده است:
« با متحدین و شرکای خود ما توانستیم بیشترین شمار رهبران گروه تروریستی القاعده را بعد از 11 سپتمبر سال 2001 از بین ببریم. از برکت شجاعت قوای امریکا القاعده در راه شکست می رود و بن لادن دیگر هرگز تهدیدی به امریکا بار آورده نخواهد توانست.»

رییس جمهور اوباما در خطاب به عساکر امریکایی در تکزاس به کشته شدن سربازان امریکایی در این اواخر در افغانستان اشاره نموده گفت: « شما در قلب های تان خاطرات همکاران تان را که خود را قربانی کرده اند، جا داده اید، از جمله شش نفری که حیات خود را در یک روز تیره ماه جولای در افغانستان از دست دادند.»

با کشته شدن این افراد تعداد قربانیان عساکر امریکایی در افغانستان از آغاز جنگ تا کنون به 2 هزار نفر رسید که از آن جمله بیش از 200 نفر آنها تا حال در سال جاری کشته شده اند.

آقای اوباما تاکید نمود که انتقال مسوولیت های امنیتی افغانستان به قوای خود این کشور در سال 2014 تکمیل خواهد شد.

رییس جمهور اوباما بر رقیب خود از حزب جمهوری خواه تنقید نمود که در سخنرانی اش برای پذیرفتن نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، در باره جنگ افغانستان چیزی نگفت، جنگی که در آن هزاران سرباز امریکایی خدمت می کنند.(رادیوآزادی)