صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

محمد کریم خلیلی: صلحی که برای تمام مردم افغانستان نباشد قابل قبول نیست

محمد کریم خلیلی: صلحی که برای تمام مردم افغانستان نباشد قابل قبول نیست

مراسم تجلیل از سالروز شهادت برهان الدین ربانی روز چهارشنبه 29 سنبله در خیمه لویه جرگه در کابل با حضور مقامات حکومتی و رهبران اپوزیسیون تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

رییس جمهور کرزی در این مراسم گفت برهان الدین ربانی تا اندازه ای برای صلح تلاش کرد تا جانش را از دست داد، او افزود: «پیام صلح استاد، کوشش و فداکاری صلح را استاد با شهادت خود ثابت کرد. بنام صلح انتحاری آمد و بنام صلح شهید شد. پس استاد به مقصد خود رسیده است».

بر خلاف معمول رییس جمهور کرزی در سخنرانی خود از طالبان به صلح دعوت نکرد اما گفت حکومت افغانستان به تلاش های صلح خواهانه خود ادامه می دهد.

محمدکریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور در سخنرانی خود تأکید کرد؛ صلحی که برای تمام مردم افغانستان نباشد وعدالت در آن در نظر گرفته نشود، قابل قبول نخواهد بود.

آقای خلیلی گفت، صلح با تضرع و زاری تامین نمی شود. او خطاب به طالبان گفت که مردم افغانستان هرگز به دوران تحجر بر نخواهند گشت و افزود: «آن ها اگر بخواهند دوباره افغانستان را به تحجر و تاریکی برگردانند، به هیچ وجه زن و مرد افغانستان، تمام اقوام این کشورهرگز به این راضی نخواهند شد که افغانستان دوباره به تاریکی، ظلمت و تحجر طالبانی برگردد.»

آقای خلیلی گفت افغانستان با وجود ازدست دادن برهان الدین ربانی، هنوز هم به صلح دست نیافته است.

معاون رییس جمهور از احزاب سیاسی و رهبران افغان خواست باهم متحد شوند، درغیر آن نگرانی های مردم افغانستان در مورد سالهای پس از 2014 و خروج نیروهای ناتو از کشور به واقعیت تبدیل خواهند شد.

صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان با لحن منتقدانه ای گفت که پرونده قتل های زنجیره ای به شمول قتل برهان الدین ربانی، در هاله ای از ابهام قرار دارد و تلاش ها در این عرصه نتیجه ای نداده است.

آقای ربانی از جناح های سیاسی خواست که با هم متحدانه برای ثبات سیاسی و اقتصادی افغانستان پس ازسال 2014 تلاش کنند، او گفت: «صلح، ثبات، امنیت ، توسعه سیاسی و اقتصادی در افغانستان پس از سال 1393 خورشیدی بستگی به تصمیم هایی دارد که دولت و نخبگان افغانستان می گیرند، هرگام اشتباه در این مدت می تواند کشور را از مسیر مطلوب منحرف سازد.»

عبدالرب رسول سیاف عضو ولسی جرگه در سخنان خود تأکید کرد که انتحار در اسلام جایز نیست و هر کسی که این عمل را انجام دهد، ادای نماز جنازه بر او ناروا است.

آقای سیاف گفت که بر اساس دستورات قرآن کریم، علمای دین نباید بر جنازه فرد انتحاری نماز مخصوص جنازه را ادا کنند.

وی با اشاره به جنگ در برابر خارجی ها گفت: "کسانی که امروز در برابر خارجی ها می جنگند دروغگو هستند، چرا که در زمان تجاوز روس ها در مدارس شان ماندند و با روس ها جهاد نکردند."

برهان الدین ربانی که سال گذشته در یک حمله انتحاری در منزلش در کابل ترور شد، افزون به ریاست شورای عالی صلح افغانستان، رهبری حزب جمعیت اسلامی را نیز به عهده داشت.

در شورای صلح، صلاح الدین ربانی پسر ارشد آقای ربانی جانشین او شد، اما جایگاه او به عنوان رهبر جمعیت اسلامی، هنوز خالی است.

خانم، پسران و دختران آقای ربانی باجمعی از مقام های بلند پایه دولتی و غیر دولتی در پایان مراسم رسمی در خیمه لویه جرگه، برای مراسم گل گزاری به مرقد او در تپه وزیر اکبرخان در مرکز شهر کابل، رفتند.

همچنین حکومت افغانستان هفته جاری را هفته «صلح و وحدت ملی» نام گذاری کرد و نام جاده باغ بالا تا قرغه و دانشگاه تعلیم و تربیه را به نام " برهان الدین ربانی" تغییر داد.(بی بی سی، رادیو آزادی، پژواک)