صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان بخاطر حملات پاکستان بر کنر به شوراى امنيت شکايت نمود

افغانستان بخاطر حملات پاکستان بر کنر به شوراى امنيت شکايت نمود

داکتر زلمى رسول وزيرخارجه کشور به شوراى امنيت واضح گفت که حملات دوامدار پاکستان بر ولايت کنر روابط اين دو کشور را با خطر مواجه کرده ميتواند. داکتر زلمى رسول وزير خارجه کشور ديروز اين سخنان را در يک جلسۀ خاص شوراى امنيت ابراز نمود.

١٥ کشور عضو شوراى امنيت ملل متحدرا دارد که از جمله پنج کشور داراى حق وتو مى باشد . داکتر زلمى رسول به جلسه ياد شده گفت که حملات دوامدار توپچى پاکستان بر ولايت کنر ، حکومت و مردم افغانستان را سخت نگران کرده است .

وى افزود:(( اين حملات پاکستان قهر افغانها را برانگيخته و مردم کشور ما سخت نگران اند.)) وزيرخارجه کشور بار ديگر خواستار هرچه زودتر توقف اين حملات پاکستان بر خاک افغانستان شد.

زلمى رسول افزود که در مورد اين حملات با پاکستان در تماس است و با آنها مشکل ياد شده را در جريان گذاشته که خاتمه يابد. وى هشدار داد که اگر پاکستان اين حملات را متوقف نکرد، روابط افغانستان و پاکستان وخیم خواهدشدو دراين صورت آن تلاش ها که بخاطر امنيت ، باسازى و اقتصاد اين دو کشور جريان دارد،صدمه جبران ناپذير خواهد وارد شد .

داکتر زلمى گفت: (( افغانستان با کشور همسايه خود پاکستان خواهان روابط دوستانه است ، بخاطر که با کشور ياد شده از قبل روابط تاريخى ، فرهنگى و اجتماعى دارد.)) از طرف ديگر، عبدالله حسين هارون نماينده پاکستان در ملل متحدگفت که بايد افغانستان و پاکستان به سطح نظامى با همکارى هاى خود ادامه دهد.

وى افزود که پاکستان در مرز مشترک بيشتر از نيروهاى افغان و آيساف ، سربازان پاکستانى را جابجا نموده است . وى ادعا نمود که از خاک افغانستان افراد مسلح به خاک پاکستان آمده و در اين خاک حملات مسلحانه را انجام ميدهد.

حملات راکتى پيهم نيروهاى پاکستان بر مناطق سرحدى ادامه دارد، که برعلاوه تلفات جانى خسارات مالى نيز به مردم وارد نموده است. روز گذشته در يک حمله نيروهاى پاکستانى يک طفل و يک زن کشته و دو فرد ديگر جراحت برداشتند.

از آغاز سال جارى تابدينسو در اين حملات پاکستانى ١٥ تن کشته و بيش از ٤٠ تن زخم برداشته اند. (پژواک)